BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, resmi törenle görevine başladı

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Mogadişu’da yapılan tören ile görevine resmen başladı.

Gerçekleştirilen törende Somali 10. Cumhurbaşkanı olarak göreve ikinci defa gelen Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, çok sayıda devlet başkanı, bakan ve diplomat ile havalimanındaki Afisiyoni çadırında bir araya geldi.

Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Mısır Başbakanı Mostafa Madbouly ve BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Shakhboot Bin Nahyan Al Nahyan, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci

Mahmud, sorunların çözümü için çalışacağını söyledi

Konuşmasında siyasal sistemin anayasal düzene uyumlu olacağına değinen Mahmud, Somali halkının ihtiyaçlarını karşılayabilecek şeffaf ve bağımsız yargı ihtiyacına vurgu yaptı.

Hasan Şeyh Mahmud, Somali güvenlik ve ekonomi sorunlarına da değindi.

Mahmud, Somali’nin, egemenliğini ihlal etmeyen ülkelerle dost ve ortak olacağını ve Somali’nin dünyanın geri kalanıyla ticari ilişkilerinin iyileştirilmesi için çalışacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud konuşmasında kuraklığın etkilerine işaret etti ve binlerce Somalilinin kıtlıkla karşı karşıya kalabileceğini söyleyerek harekete geçme çağrısında bulundu. Mahmud, kuraklıkla mücadele noktasında dayanıklı kurumların inşasına dikkat çekti.

Afrikalı liderlerden Mahmud’a destek

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Mahmud’u tebrik etti ve Etiyopya hükümetinin Somali’yi destekleyeceğini söyledi.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, cumhurbaşkanının yeniden seçilmesini ve göreve başlamasını memnuniyetle karşıladığını ve ticaret dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için yeni cumhurbaşkanıyla birlikte çalışacağını dile getirdi.

Cibuti Devlet Başkanı İsmail Omar Guelleh, Somali’ye sevgi ve kardeşlik ile geldiğini söyledi. Guelleh, Cibuti’nin Somali’nin yanında olduğunu ve birlikte çalışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu