BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Başbakanı Roble, Somaliland Başkanı Abdi ile görüştü

Somali Federal Cumhuriyeti Başbakanı Mohamed Hussein Roble, Hargeysa’daki felaket üzerine Somaliland Başkanı Muse Bihi Abdi ile görüştü.

Başbakan Roble, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, ‘‘Somaliland Başkanı kardeşim Muse Bihi Abdi ile telefonda görüştüm. Büyük kayın ve feaketin acısını paylaşıyorum. Hepimiz için üzücü bir zaman. Hargeysa’daki kardeşlerimize yardım ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.’’ dedi.

Somali Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Federal Hükümet hesaplarındaki Somaliland Geliştirme Projeleri için uluslararası bir hibe olan 11.700.000 ABD Doları, Başbakan Roble’nin talimatıyla Hargeysa ana pazarını harap eden yangına acil müdahaleye yönlendirildi.

Başbakanlıktan yapılan başka bir açıklamaya göre Başbakan Mohamed Hussein Roble, Hargeysa’daki yangından etkilenenlere yardım etmenin yollarını görüşmek üzere bugün Hargeysa’daki Somali iş dünyası ile bir araya geldi. Somali Ticaret Odası Başkanı Mohamud Abdikarin Gabeyre, tüccarların yardım çabalarına 2 milyon dolar katkıda bulunduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu