BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Somali Başbakanı, Alt Meclis seçiminin güvenliği için Afrika Birliği misyonunu yetkilendirdi

Somali Başbakanı Mohamed Hussein Roble Somali Afrika Birliği Geçiş Misyonu’na (ATMIS) Çarşamba günü Alt Meclis Başkanının seçiminin yapılacağı Afisiyoni çadırının güvenliğini derhal devralması talimatını verdi.

Alt Meclis Başkanı ve milletvekillerinin seçiminin, Mogadişu’nun kum torbasıyla çevrili çitler ve yüksek beton duvarlarla korunan, yoğun bir şekilde güçlendirilmiş Halane askeri yerleşkesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Roble yaptığı açıklamada, kararı seçimin “tamamlanmasına yönelik güvenlik sorunlarını” göz önünde bulundurarak verdiğini söyledi.

Başbakan yaptığı açıklamada, “Seçimlerin tamamlanmasının önündeki güvenlik zorluklarını göz önünde bulundurarak, Parlamento seçimlerini gerçekleştirebilmemiz ve Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanabilmemiz için ATMİS barış güçlerine Afisiyoni Çadırı’nın güvenliğini derhal devralma talimatı verdim.” dedi

Başbakan, alt meclisin geçici başkanı Abdisalam Dhabancad’ın çadıra giren milletvekillerinin bir listesini hazırlayacağını ve ardından Afrika Birliği güçlerine teslim edileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu