BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Senegal ve Kamerun’da 23 Nisan kutlamaları

Senegal’in başkenti Dakar’da ve Kamerun’un başkenti Yaounde’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

Dakar Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) bahçesinde düzenlenen programa, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Türk kurumlarının temsilcileri ve Senegalli çocuklar katıldı.

Programda, dar gelirli ailelerin 5-8 yaş aralığındaki çocuklar ve albinos çocuklar, enstitü bahçesinde çeşitli etkinlikler yaptı, oyunlar oynadı.

Dakar YEE Müdürü Merve Işık Elsıkma, 23 Nisan’ı Senegalli çocuklarla coşkuyla kutladıklarınu vurgulayarak “Afrika’da Albinizmli bireylerin yaşadığı sıkıntılara dikkati çekmek için Albinizmli çocukları da programımıza davet ettik. Çoğu zaman yaşadıkları toplumdan dışlanan, çeşitli eziyetler gören, tam anlamıyla çocukluklarını dahi yaşayamayan bu çocuklarla 23 Nisan’ı kutlamak çok anlamlıydı. Onun dışında dar gelirli ailelerin çocukları da aramızdaydı. Tüm çocuklara oyuncak, Albinizmli çocuklara da güneş kremi hediye ettik. Programa 63 çocuk katıldı, hepsi de onlar için hazırladığımız etkinliklerden çok mutlu oldu.” ifadelerini kullandı.

Kamerun’un başkenti Yaounde’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dans gösteriyle kutlandı.

Türkiye’nin Yaounde Büyükelçisi Volkan Işıkçı’nın ev sahipliğinde, büyükelçilik konutunda gerçekleştirilen etkinlik İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Işıkçı’nın konuşmasının ardından, Türkiye Maarif Vakfına ait okulların öğrencileri Türkçe ve yerel müziklerle dans gösterisi sundu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu