BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Sao Tome ve Principe hükümeti bir gecede darbe girişimini püskürttü

Başbakan Patrice Trovoada ve Batı Afrika’nın bölgesel bloğu Cuma günü yaptığı açıklamada, Gine Körfezinde bir ada ülkesi olan Sao Tome ve Principe’deki yetkililerin dün gece darbe girişimini engellediğini bildirdi.

Trovoada, özel yayın kuruluşu Radio Somos Todos Primos’ta yayınlanan basın toplantısında, Gine Körfezi ulusunun askeri kışlasının gece yarısından kısa bir süre sonra saldırıya uğradığını söyledi.

Trovoada, “Saat 00:40 sıralarında başlayan ve saat 06:00’dan kısa bir süre sonra bir darbe girişiminin hedefi olduk” ifadelerini kullandı.

Dört saldırganın “etkisiz hale getirilerek” gözaltına alındığını kaydeden Trovoada, Ulusal Meclis’in eski başkanı Delfin Neves’in Cuma sabahı tutuklandığını da sözlerine ekledi.

Darbeyle ilgili olarak eski bir asker olan Arlecio Costa da gözaltına alındı.

Batı Afrika’nın ana bölgesel bloğu ECOWAS’ın başkanı Gine-Bissau Devlet Başkanı Umaro Sissoco Embalo, darbe girişimini kınadı.

Embalo, Twitter hesabında yaptığı paylaşımında “Sao Tome ve Principe, Afrika’da parlamenter demokrasi modeli olarak kabul edilen bir ülkedir” dedi.

Orta Afrika’nın batı ekvatoral kıyılarında yer alan eski Portekiz kolonisi, 2003 yılında Başkan Fradique de Menezes hükümetine karşı düzenlenen askeri darbe girişiminden bu yana nispeten istikrarlı durumda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu