DOĞU AFRİKAHABERLERİNFOGRAFİKPOLİTİKA

Samia Suluhu Hassan Türkiye’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerinde Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan 17 Nİsan tarihinde Türkiye’ye geliyor. Türkiye ve Tanzanya arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi bekleniyor. Ayrıca ziyaret sürecinde Samia Suluhu’nun 100 Türk iş insanıyla görüşmesi planlanıyor.

Tanzanya Dışişleri ve Doğu Afrika İşbirliği Bakanı  Yusuf  Makamba, X isimli resmi  sosyal medya hesabından Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan’ın Türkiye’yi ziyaret edeceğini duyurdu. Yapacağı ziyaretin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmeyi  amaçladığını söyledi.

Makamba, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yedi yıl önce ülkeye devlet ziyareti yapmasından bu yana Tanzanya ekonomisi üzerindeki artan etkisini vurgulayarak Türkiye’nin “doğrudan yabancı yatırımın kilit kaynağı” olmaya devam ettiğini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Samia’nın ziyareti sırasında Türkiye’den 100 büyük iş adamıyla bir araya gelerek onları Tanzanya’ya yatırım yapmaya teşvik etmesi bekleniyor.

Makamba, iki ülke arasındaki anlaşmanın yüksek öğrenim, teknoloji ve inovasyon gibi çeşitli alanlara odaklanacağını da sözlerine ekledi. “Altı anlaşma zaten onaylandı, başka anlaşmaların da olması ihtimali var” diye belirtti.

Makamba’ya göre Türkiye, iki ülkenin sosyal ve ekonomik refahı için Tanzanya’da yatırım yapma konusunda büyük fırsatlara sahip olan dünyadaki G20 ülkeleri arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Samia’nın Türkiye’de ev sahipliğinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüşmesi bekleniyor.

İki devlet arasındaki ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017 yılında Tanzanyayı ziyaretinden 14 yıl sonra gerçekleşiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu