HABERLERYAŞAM

Sahilleriyle ünlü Zanzibar, tropik çiftlikleriyle de Ada’ya binlerce turist çekiyor

Tanzanya'nın Zanzibar Adası, dünyaca ünlü beyaz kumsallarıyla her yıl milyonlarca turisti çekerken tropik çiftlikleriyle de gelenlere farklı bir deneyim sunuyor.

Zanzibar Adası beyaz sahilleri, otantik yaşam tarzı, sıcak iklimi, uygun konaklama imkanları, yerel lezzetleri ve çok farklı türlerde deniz canlılarıyla dünyanın her yerinden milyonlarca turist çekiyor.

Ada’ya ana karadan feribotlarla ve uçakla ulaşan ziyaretçileri, kıyı şeridi boyunca uzanmış bungalov oteller, küçük ve temiz plajlar, yerel deniz mahsulleri ve otlarla yapılmış lezzetli yemekler, dalıştan deniz sporlarına farklı ve alternatif etkinlikler veya sadece kumsala uzanıp sıcak hava ve temiz suyun tadını çıkarmak bekliyor.

Ada’nın kıyı şeridinde oteller konuklarını ağırlarken iç kısımlarında da onlarca çeşit tropik bitki ve meyvenin yetiştirildiği çiftlikler dikkati çekiyor.

Büyük bahçelerden oluşturulmuş ve genelde her köyün kalkındırılması amacıyla oluşturulmuş bu çiftlikler, sıcak iklimlerde yetişen nadir bitki türlerini barındırıyor.

Çiftliklerin girişinde genelde bungalovlardan oluşturulmuş ve orada yetiştirilen bitkilerden yapılan kokular, kremler, sabunlar ve tohumlarından yapılan ilaçlar satılırken buraları gezmek isteyen ziyaretçilere rehberler eşliğinde tur düzenleniyor.

Karabiberden kahveye, çarkıfelek meyvesinden aloe veraya kadar çeşitli bitki türleri yetiştiriliyor

 

Zanzibar Adası’nın Mbuzini bölgesinde bulunan çok sayıdaki çiftliklerde karabiber, tarçın, zerdeçal, kakule, kına, aloe vera gibi bitkilerin yanı sıra ananas, mango ve çarkıfelek gibi yerel meyveler bulunuyor.

Rehberler eşliğinde gezilen çiftliklerde, parfüm endüstrisi için çok değerli olan vanilya ve ylang ylang çiçeği de yetiştiriliyor. Ziyaretçilere tek tek tanıtılan ve tattırılan tropik bitki ve meyvelerden yapılan yağlar ve kokular küçük tezgahlarda satılıyor.

Sahillerdeki turizm gelirlerinin yanı sıra Ada içinde köylülerin de kalkınmasının amaçlandığı tropik çiftliklerin gelirleri köye kalırken rehberlik hizmetlerinden ulaştırmaya, çeşitli ekonomik araçlar da ortaya çıkmış bulunuyor.

Tanganyika ana karası ve Zanzibar takımadaları olarak iki ayrı yönetimi olan Tanzanya, 1964’teki birleşmenin ardından Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti adını almış ve tek devlete dönüşmüştü.

Kaynak: AA/Hasan Hüseyin Köşger

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu