BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Rusya, Türkiye üzerinden Afrika’ya tahıl göndermeye hazır olduğunu söyledi

Rusya Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ve Rusya’nın Katar’dan gelen mali destekle Afrika’ya indirimli bir fiyata göndermeyi planladığı bir milyon ton tahılı işlemeyi kabul ettiğini söyledi.

Moskova, Temmuz ayında Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle daha da kötüleşen küresel gıda fiyatlarındaki artışı önleme umuduyla, Karadeniz limanlarından güvenli bir şekilde tahıl göndermesine izin veren bir yıllık anlaşmayı bırakmasının ardından  yeni bir düzenleme önerisinde bulundu.

Rusya, gıda sıkıntısı çeken Afrika ülkelerini, Ukrayna’nın ihraç ettiğinden çok daha az da olsa, ücretsiz veya indirimli tahıl  tedarik etmeye çalıştı.

Türkiye, Rus tahılının ileriye dönük ihracatını üstlenecekti, ancak ayrıntıları net değildi

Moskova, Batı’nın yaptırımların yarattığı kendi tahıl ve gübre ihracatının önündeki engelleri kaldıramadığı için önceki anlaşmadan ayrıldığını, ancak aynı zamanda Karadeniz anlaşmasının serbest bırakılan tahılın çok azının en fakir ülkelere ulaştığından şikayet ettiğini söyledi.

Anlaşmadan çekildiğinden beri Rusya, Ukrayna deniz ve nehir limanlarına ve tahıl mağazalarına defalarca saldırdı ve Ukrayna ve Batı’yı gıdayı bir savaş silahı olarak kullanmakla suçlamaya itti. Rusya, Ukrayna’daki kampanyasını “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu