BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Ruanda, yeni uydu takımyıldızını 2023’ün sonunda fırlatmayı planlıyor

Doğu Afrika ülkelerinden Ruanda, birden fazla uydudan oluşan ve kalıcı küresel kapsama alanı sağlayacak uydu takımyıldızını 2023’ün sonunda fırlatmayı planladığını duyurdu.

Ruanda Bilgi ve İletişim Teknolojisi ve Yenilikler Bakanı Paula Ingabire yaptığı açıklamada, ülkesinin Afrika’nın uzay merkezi olmayı amaçladığını belirtti.

Ingabire, bu yıl Mayıs ayında bir beta lansmanının planlandığını, yeni uydu takımyıldızlarının tam olarak fırlatılmasının ise 2023’ün sonunda beklendiğini söyledi.

Ruanda’nın uzay hedeflerinin Japonya, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden ilgi gördüğünü söyleyen Ingabire, bu ülkelerle, önerilen orta ve uzun vadeli ortaklıklar, coğrafi verilerin kullanımından uyduların tasarımına ve üretimine kadar uzandığını söyledi.

Ingabire, şu anda Japonya ile ortaklık kapsamında 20 Ruandalının mini uyduların tasarımı ve üretimi konusunda eğitildiğini açıkladı.

Ruanda Uzay Ajansını (RSA) geçen sene kurduklarını hatırlatan Ingabire, “Tarım verimliliği, afet yönetimi, madencilik ve sağlık hizmeti sunumu gibi alanlarda yaptığımız tüm analizlerde bize yardımcı olması için uydu verilerini ve görüntülerini etkin şekilde kullanmak istiyoruz.” dedi.

Ruanda, 2019 yılında ilk uydusu olan ve hükümetin su kaynaklarını, doğal afetleri, tarımı ve meteorolojiyi izlemesine yardımcı olan RwaSat-1’i Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatmıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu