BÖLGELERHABERLERORTA AFRİKA

Ruanda ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasındaki gerilim artıyor

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), ülkede saldırılar düzenleyen 23 Mart Hareketi (M23) isyancılarının Ruanda sınırına çekildiğini duyurdu.

KDC ordusu adına açıklama yapan Yarbay Guillaume Njike Kaiko, M23 isyancılarının Ruanda sınırında konuşlandığını açıkladı.

Kaiko, M23 üyelerinin Ruanda’dan KDC’ye girip yolları trafiğe kapattığını ve bazı noktalara saldırılar düzenlediğini kaydederken saldırılar nedeniyle birçok kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Afrika Birliği dönem Başkanı Sall, KDC ile Ruanda arasında diyalog çağrısında bulundu

Afrika Birliği’ne başkanlık eden Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Pazar günü, M23 isyancı grubunun yeniden canlanması üzerine iki ülke arasında gerilim tırmanırken KDC ile Ruanda arasında diyalog çağrısında bulundu.

Sall, Angola Devlet Başkanı João Lourenço’yu KDC ile Ruanda arasındaki barış görüşmelerine başkanlık etmeye çağırdı.

KDC Cumartesi günü Ruanda’nın büyükelçisini çağırdı ve Kigali’nin doğu sınırında askeri bir saldırı yürüten M23 isyancılarına verdiği desteğine yanıt olarak RwandAir’in Kongo’ya uçuşlarını askıya aldı.

Kinşasa, Ruanda’yı isyancıların son saldırısıyla suçladı ve isyancıların ağır ateş gücünü dış desteğin kanıtı olarak gösterdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu