BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Pretorya Büyükelçisi Kandaş: “Güney Afrika’dan ülkemize gönül bağı oluştu”

Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen deprem sonrasında Güney Afrika halkının Türkiye’ye verdiği destek hakkında Merhaba Afrika’ya açıklamalarda bulundu.

Kandaş, depremden hemen sonra Güney Afrika’da toplanan ayni yardımların Türkiye’ye doğru yola çıktığını belirtti.

Kandaş, “Durban, Pretorya, Johannesburg ve Cape Town olmak üzere dört ana şehirde yardım toplama merkezleri oluşturduk. Malzemeler buralara getirildi ve buralardan da Türk Hava Yollarıyla ücretsiz ülkemize taşındı.” dedi.

Kış çadırı, kıyafet, ilaç, seyyar tuvalet, seyyar duş ve battaniye gibi malzemelerin yer aldığı ayni yardımların 140 tona ulaştığını kaydeden Kandaş, bu yardımlara yerli halk, şahıslar, STK’lar ve şirketlerin yanı sıra Güney Afrika hükümetinin de katkısının olduğunu aktardı.

Kandaş, yapılan yardımlar içerisinde Güney Afrika Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na ait 10 ton tıbbi malzeme bağışının yer aldığını sözlerine ekledi.

Kandaş, Birleşmiş Milletler’in Türkiye’ye acil yardım çağrısında bulunmasının ardından Güney Afrika hükümetinin 5 milyon Güney Afrika Randı (275,500 dolar) tutarında bağış taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Depremin hemen ertesinde otuz üç kişilik arama kurtarma ekibi, 5 adet arama kurtarma köpeği ve onlara eşlik etmek üzere 6 polis memurunun Türkiye’ye gittiğinin altını çizen Kandaş, Güney Afrikalı arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesinde 90 yaşında bir kadını enkazdan sağ çıkardığını vurguladı.

Kandaş sözlerine şunları ekledi:

 “Tüm bu yardımlar için teşekkür etmek üzere Güney Afrika’nın hem Sağlık Bakanı hem Dışişleri Bakanı’ndan randevu isteyip geçtiğimiz haftalarda kendilerine birer nezaket ziyaretinde bulundum ve teşekkürlerimizi ilettim. Hem Cumhurbaşkanımız hem Bakanımız ve devletimiz ve halkımız adına şükranlarımızı da ilettim.”

“Güney Afrika’dan ülkemize gönül bağı oluştu”

Büyükelçilik aracılığıyla bağışların toplanması için yerel bir banka hesabı açıldığını söyleyen Kandaş, bu banka hesaplarını gazete, radyo ve televizyon kanallarında duyurduklarını belirtti.

Kandaş, bu hesaba aktarılan 4 milyon Güney Afrika Randın (220,420 dolar) üzerindeki nakdi yardımın peyderpey AFAD’ın hesaplarına aktarıldığını kaydetti.

Güney Afrikalılar ile Türkler arasında bir gönül bağının olduğunu söyleyen Kandaş, “Deprem gibi olumsuz ancak insaniyete dokunan bir felaket sonucunda buradaki gerek devlet kurumlarındaki gerek toplumdaki duyarlılık on bin kilometre öteden bile olsa hissediliyor. Çok ciddi yardım seferberlikleri gördüm burada çok ciddi insaniyet gördüm. Fiziki uzaklıklara rağmen duygusal bir yakınlaşma gördüm. Bu da iki ülkeyi birçok anlamda yakınlaştırdı diye düşünüyorum.” dedi.

Güney Afrika’dan Türkiye’ye yardımlar ulaşmaya devam ediyor

Kandaş, başta Müslüman STK’lar olmak üzere birçok Güney Afrikalı sivil toplum kuruluşu gerek THY aracılığı ile gerekse kendi imkanlarıyla depremin ilk gününden bu yana deprem bölgesindeki yardım çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Ramazan ayında yardımların arttığına dikkat çeken Kandaş, STK’ların topladıkları nakdi bağışlarla deprem bölgelerine giderek ayni yardımda bulunduklarını söyledi.

Bağışların farklı şekillerde de toplandığını vurgulayan Kandaş, bazı STK’ların bağış yemeği düzenleyerek, bazısının ise bilet satarak deprem bölgesi için fon oluşturduğunu kaydetti.

Kandaş Büyükelçiliğin yardım kampanyalarının artık ayni yardımdan nakdi yardıma dönüşmeye başladığına dikkat çekerek, özellikle depremzedelerimizin barınma ihtiyacını karşılamak üzere konteyner evler için bağış toplamaya devam ettiklerini belirtti.

Bu süreçte Güney Afrika merkezli STK’ların Türkiye merkezli STK’lar ile iş birliği halinde çalıştığını söyleyen Kandaş, uzun vadeli yardım çalışmalarının sürdürüldüğünü aktardı.

Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti ilişkileri gelişiyor

Kandaş, kamu diplomasisi faaliyetlerinin de etkisiyle ilişkilerin rekor seviyelere ulaştığına belirterek özellikle pandemiden sonra Türkiye’ye bir yılda 95 bine yakın turistik ziyaret gerçekleştirildiğini ve ikili ticaret hacminin 3 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Her geçen gün Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti ilişkilerinin geliştiğine vurgu yapan Kandaş, özellikle 2022 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor’un Türkiye ziyaretinden 9 ay sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu yılın Ocak ayında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği resmi ziyaretin özellikle siyasi ilişkilere ivme kazandırdığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu