BÖLGELERHABERLER

Polisin müdahalesine maruz kalan Somali restoranı sahibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

Ankara Kızılay’da bulunan Somali restoranı SAAB, polisin müdahalesine maruz kaldı. Yapılan bu muamele sosyal medyada büyük tepki çekti.

Polisin müdahalesi sonucu indirilen restoran tabelası daha sonra gönüllüler tarafından Afrika renklerini barındıran renkler ile yenilendi ve 17 Haziran’da restoranın açılışı programı planlandı.

Açılış günü polislerin müdahalesi ile tekrar eski haline getirilmesi istendi. Restoran sahibi Mohamed Isse Abdullahı sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar ile yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

Polislerin, restoran tabelasını tekrar eski halene getirmesini istemesine tepki gösteren Abdullahı, “Biz bunu dokuz aydır yaşıyoruz. Bizim dışındaki diğer Somaliler ve Çankaya’da işyeri olanlar hepsi polisin eliyle iflasa sürüklendi. İnsanların kendi birikimlerini Türkiye’ye yasal yolla getiriyorlar ve bütün resmi evraklarını devlete veriyor. Yine aynı devletin başka bir kurumu hiçbir yasa dayanağı olmadan kapatıyor. Sadece seni burada istemiyoruz diye. Biz bu yatırımları yaparken kurumlara kişilere güvenerek yapmadık, hukuk devlete ve kanunlara güvenerek yaptık.” ifadelerini kullandı.

 

Sesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyurmaya çalışan restoran sahibi Abdullahı, twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanım, öncelikle böyle bir yazı yazmak zorunda kaldığımdan son derece üzgünüm. Ülkemizle ilgili yaptığınız fedakarlıkları, geliştirdikleriniz kazan-kazan politikaları bize olan desteklerinizi en iyi bilenlerdenim. Ben ve benim gibi çok Somalili öğrenciler sizin girişimlerinizle Türkiye’ye geldik ve Türkiye Cumhuriyeti beş sene okuttu. Biz bunu hayatımız boyunca bilincinde olarak yaşayacağız ve Türkiye’ye borçlu olarak bileceğiz. Biz hayatımız boyunca iki halkımızın kardeşliğine ve nasıl daha iyi yere geleceklerine çalışacağız. Biz çabalarınıza şahidiz ve asla boşa gitmesine sebep olmayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanım, son dokuz aydır kardeşliğimize ve cabalarınızı baltalamak isteyenler bizim üzerimizden her türlü algı yaratmaya, zulme, hukuksuzluk yapan bir zümre var. Bu zümre kesinlikle art niyetliler ve sadece Somalili olduğumuz için bize hakaret, haksızlık, hukuksuzluk yapmaya devam ediyorlar. Biz bu süreçte hep sükunetle dostane çözümler arayışına girdik ama maalesef hiçbir şekilde sonuç alamadık. Bu süreçte hep ilgili kurumlara ve makamlara ulaşmaya çalıştık ama hiç ulaşamadık. Türkiye’ye yatırım amaçla gelen insanlar polis eliyle ya iflasa sürüklendi ya da yıldırılarak ve bezdirilerek, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınarak, hiçbir yasa dayanağı olmadan işyerleri kapatarak, küstürüldü ve Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı. Biz 600 yılı dünyayı adaletle hükmeden Osmanlı İmparatorluğun varisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde böyle bir haksızlığı ve hukuksuzluğu şahit olmak bizi dehşete düşürdü. Bu olayların kesinlikle devlet büyüklerimizin haberi olmadığını inanmaktayız. Son olarak bize yapılan her türlü haksızlık düşmanca davranışlar asla yolumuzdan şaşırtmayacaklar hiçbir şekilde şeytanlaştırmayacaklar. Hayatımız boyunca hep insanlığı, dostluğu ve kardeşliği yaşatacağız.  Bu zulmü asla ve asla Türk halkına mal etmeyeceğiz. Bu muamele sadece bizi değil Türkiye itibarını da zarar verir ve aynı zamanda bu sadece bir zümreden kaynaklı olduğu biliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım bu hadsizliğin durdurulmasına ve gerekenlerin yapılmasına arz ederiz.”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu