BATI AFRİKABÖLGELEREKONOMİHABERLER

Petrol zengini Nijerya’dan Türkiye’ye yatırım teklifi

Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, Türkiye’yi, ülkesindeki petrol ve doğal gaz yataklarına yatırım yapmaya çağırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ile Sylva, enerji araştırma kuruluşu Cambridge Energy Research Associates’in (CERA) Teksas’ta düzenlediği programda bir görüşme gerçekleştirdi.

Nijerya’nın hidrokarbon sektöründe daha fazla Türk yatırımına açık olduğunu vurgulayan Bakan Sylva, Nijerya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin çok önemli olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin enerji sektörü ve diğer ticaret alanlarına genişletilebileceğini ifade etti.

Uluslararası Petrol Şirketlerinin (IOC) Nijerya’dan çekileceğini söyleyen Sylva, bunun Türkiye için yeni bir yatırım fırsatı olduğunu vurguladı.

“Türkiye’nin Olasılıklarına Bakıyoruz”

Bakan Sylva şu ifadeleri kullandı:

“Artık Shell, ExxonMobil ve diğerleri gibi IOC karadaki varlıklarından ayrılmayı planladığına göre, Nijerya’da daha fazla yatırımla ilgilenen Türkiye’nin olasılıklarına bakıyoruz. Bu sektöre daha fazla yatırım yapılması Türkiye’nin Nijerya’daki yatırımlarına olan ilgisini artırması için büyük fırsat olacak.”

Sylva, yeni Petrol Endüstrisi Yasası (PIA) ile petrol ve gaz yatırımı alanındaki mevzuatın kolaylaştırıldığını kaydederek, Bayraktar’a Nijerya’daki yatırımlardan iyi getiri sağlayacağına dair güvence verdi.

Buna karşın Bayraktar, fırsat verildiği takdirde Türkiye’nin Nijerya’daki doğal gaz yatırımlarını artırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu