BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Osmanlı takıları, Libyalılar tarafından yoğun ilgi görüyor

Libya’nın başkenti Trablus’un eski şehir bölgesinde bulunan çarşıda zamak madeninden yapılan Osmanlı takılarına ilgi her geçen gün artıyor.

Libyalı kadınlar, kadim kültürlerini yansıtan, geleneksel giysilerini süsleyen takılara büyük ilgi gösteriyor. Zamak madeninden yapılan Osmanlı takılarının özellikle tarihi Türk dizilerinin Libya’da yayımlanmasının ardından daha çok rağbet gördüğü belirtiliyor.​​​​​​​

AA muhabirine konuşan Libyalı ev hanımı Vidad Mikşanli bayramlarda, düğün ve kına gecelerinde, hatta normal günlerde takmak için Osmanlı takıları aldıklarını söyledi.

“Özel günlerde giydiğimiz geleneksel elbiselerimize bu tür aksesuarları eskiden beri takıyoruz. Osmanlı takıları bizimkilere çok benziyor.” diyen Mikşanli, küpeler, yüzükler, halhallar ve gerdanlıkların kendi kadim kültürleri ile son derece uyumlu olduğunu belirtti.

Türk dizilerindeki kadınların taktığı başlıkları Libya’da kına gecelerinde Libyalı kadınların da kullandığını aktaran Mikşanli, şunları kaydetti:

“Ben Türkiye’ye gitmedim ama Türk dizilerinde bu takıları çok görüyorum. Türklerin bu türden aksesuarı eski kentte sattıklarını görmek benim memnun etti ve çok sevindim. Eski kültürümüz bize geri döndü diye düşündüm ve buranım müdavimi haline geldim.”

Libyalı genç Muhammed Zugbiya ise eski Türk takılarını kız kardeşi, annesi gibi ailedeki kadınlar için aldığını söyledi.

Bu türden takılara Libyalı kadınların aşina olduğunu belirten Zugbiya, “Libya’nın eski kültüründe bu türler vardı. Türkiye’den tekrar gelmeye başlamasıyla ilgi arttı. Ben başkalarına satmak için de buradan gelip Osmanlı takısı alıyorum.” dedi.

Rize’den Trablus’a aile boyu yolculuk

Trablus’un eski şehir bölgesinde esnaflık yapan ve Osmanlı takıları satan Mehmet Ali Çakır, Rize’den Libya’ya 2013’te babası ve ağabeyiyle geldiklerini, 2014’te ise aksesuar işine girdiklerini anlattı.

İşlerin artması nedeniyle ağabeyinin de aynı bölgede dükkân açtığını aktaran Çakır, toptan ve perakende satış şeklinde ticaret hayatına devam ettiklerini söyledi.

Çakır, “Bu takılar zamak madeninden yapılıyor. Türkiye’de Osmanlı takısı olarak da biliniyor. Türkiye’de üretip parça halinde buraya getirip, takım haline getirtiyoruz. Boncuk bileklik ve kolyeler de var. Bazılarını kendimiz yaptırıyor, bazılarını ise hazır alıyoruz.” dedi.

Türk dizileriyle satışlar arttı

Libya’ya bu takıları 2014’te ilk getirdiklerinde bu kadar ilgi olmadığını, tarihi Türk dizilerinin gösterime girmesinin ardından satışların arttığını ifade eden Çakır, “Özellikle Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerinin yayımlanmasının ardından Osmanlı takılarına talep daha çok arttı.” diye konuştu.

Ağırlıklı olarak toptan satış yapmaya çalıştıklarını söyleyen Çakır, şöyle devam etti:

“Şehir dışından, özellikle de Libya’nın güneyinden gelen esmer insanlar daha çok ilgi gösteriyor. Tunus, Cezayir ve Fas’a da buradan takı gönderiyoruz. Daha çok Tunus ağırlıklı satışlar yapıyoruz. Tunus’ta da epey tutuldu. Libyalılar bizi zaten seviyorlar ve hoşgörülü davranıyor. Burada Türk olduğun zaman kendini ayrıcalıklı hissediyorsun. Türk gelmiş burada bize hizmet veriyor diye düşünüyorlar. Bizi de ürünlerimizi de seviyorlar.”

Salgın döneminden sonra işler yeniden açıldı

Aynı işi yapan ağabey Mikail Çakır ise, Kovid-19 salgını sırasında satışlarda biraz sıkıntı yaşandığını, işlerin aksadığını, ancak şimdi gayet iyi olduğunu söyledi.

Çakır, “Osmanlı takılarını Libya’ya ilk biz getirdik. Şu anda bizden başka satan Libyalılar da var. Misrata, Misallata, Zlitan ve Sebha gibi Libya’nın diğer kentlerinden de gelip bizden takı alıyorlar. Toptan alıp satanlar olduğu gibi kullanmak için de alanlar var.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA/Aydoğan Kalabalık

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu