BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERSPOR

Osmanlı Kriket Kulübü, 140. yılını kutluyor

Osmanlı’dan ismini alan Güney Afrika’nın en eski kriket kulüplerinden biri olan Osmanlı Kriket Kulübü 140. yıl dönümünü kutlayacak.

Kulüp 140. yıl dönümünü kutlarken, yerel kaynaklara konuşan Başkan Farid Abrahams, kulübün zengin mirasını kutlamaya yönelik planlarından bahsetti.

Abraham, “Kendimize çeşitli hedefler belirledik. En önemlisi iyi kriket oynamak. Bu yıl ilk takımımız Süper Lig’e (şehirdeki en yüksek kulüp kriket seviyesi) çıktı. İkinci takımımız ise 1 A ligine yükseldi” ifadelerini kullandı.

Kulübün kriket sahasındaki tutkusu, planlanan kutlamalar ışığındaki beklentileri karşıladı. Ayrıca bu yıl Ekim ayında 12 okul ve kulübün çağrılacağı 15 yaş altı olacak şekilde sekiz kişilik takımlardan oluşacak bir turnuva planlanıyor.

Başta Shameil Jassiem ve en ünlüsü Farhaan Behardien gibi yıldızlar da dahil olmak üzere birçok eski uluslararası oyuncu Osmanlı Kriket Kulübü’ne katıldı.

Kulübün Türkiye ile güçlü bir bağı var. Osmanlı İmparatorluğu’ndan ismini alıyor. Türk hükümeti, antrenman sahaları, elektronik skorboard, CCTV kameraları ve kulüp binasının tadilatı da dahil olmak üzere kulüp için altyapı iyileştirmelerine 1 milyon liradan fazla yatırım yaptı.

Osmanlı Kriket Kulübünün 140. yılı kutlamalarında Kur’an-ı Kerim hatmi yapılacak. Her beş yılda bir zaten düzenli olarak Kur’an-ı Kerim hatmediliyor.

Eski oyuncular, kulüp üyeleri ve Türk misafirlerin de katıldığı törene normalde 600-700 civarında kişi katılıyor.

Bu yıl Kur’an-ı Kerim hatmi 18 Eylül tarihinde gerçekleşecek.

Kulübün as takımı, Türk hükümeti tarafından önümüzdeki ay Türkiye’de Türk milli takımına karşı bir gösteri maçı oynamak üzere davet edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu