BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Osmanlı Alimi Mahmud Fakih Efendi Güney Afrika’da anıldı

21 Mayıs 1913’te vefat eden Osmanlı kökenli ilim insanı Mahmud Fakih Efendi, Güney Afrika’nın Cape Town kentinde ailesinin de katıldığı etkinlikle anıldı.

Anma etkinliği kapsamında ilk olarak Mahmud Fakih Efendi’nin mezarı başında Abdülkadir es-Sufi’nin öğrencisi Emir İmam Malik tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. 

T.C. Cape Town Başkonsolosu Sinan Yaşildağ, tarihçi Dr. Halim Gençoğlu ve Mahmud Fakih Efendi’nin ailesi ve es-Sufi’nin öğrencilerinin katıldığı etkinlik, Mahmud Fakih Efendi’nin vefat ettiği evde devam etti. Günümüzde Bo-Kaap Müzesi olarak kullanılan ve Veil sokağında yer alan 71 numaralı evdeki programın sunuculuğunu Şehit İmam Abdullah Harun’un oğlu Prof. Muhammed Harun yaptı.

Başkonsolos Sinan Yeşildağ’ın da konuşma yaptığı programda aile yakınları Apartheid rejimindeki anılarını anlattı.

Etkinliğin devamında Osmanlı hatırası olarak varlığını sürdüren ve Güney Afrikalı Müslümanlar tarafından kurulan Osmanlı Bandosu mehter marşı çaldı.

Program hakkında açıklamada bulunan Dr. Halim Gençoğlu, Mahmut Fakih Efendi’nin ilk kez ölüm yıl dönümünde anıldığı ve anma töreninin vefat ettiği evde yapışmasının büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

Gençoğlu, Apertheid rejiminde Mahmud Fakih Efendi’nin ailesinin zorla çıkarıldığı 71 numaralı evde Mahmud Fakih Efendi’nin Güney Afrika Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen etkinlikle anılması ve ailesinin konuşma yapmasının çok kıymetli olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu