BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLERSPOR

Osmanlı’dan ismini alan Ottoman CC final maçında Tygerberg ile karşılaştı

Osmanlı Devleti’nden esinlenerek ismini alan Ottoman CC, finalde rakibi Tygerberg CC ile karşılaştı.

Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde oynanan maçlarda Osmanlı Kriket Kulübü, yarı finalde rakibi olan Glamorgan’a 18 sayı fark atarak maçı 146-128 kazandı.

27 Mart’ta oynanan AMA2 kulüpler arası final maçında ise Osmanlı Kriket Kulübü rakibi Tygerberg CC ile karşı karşıya geldi.

Bu maçta kıyasıya geçen mücadeleyi 1 sayı farkla Tygerberg CC kazandı. Ottoman CC’nin en skorer oyuncusu Taariq Behardien, 39 sayı kazandırmasına rağmen sonucu değiştiremedi.

Osmanlı Kriket Kulübü’nün A takımı Western Cape Premier Ligi’ne yükselirken 2. takımı ise Yedekler A Ligi’ne yükselmeyi başardı.

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, Merhaba Afrika’ya konuştu.

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, “Uzun bir pandeminin ardından Cape Town’da takımlar ve taraftarlar sahalara döndü. Bu sırada Osmanlı Kriket Kulübü’nün davetiyle dün akşam Başkonsolosluk personeli ve burada yaşayan Türk vatandaşlarımızla birlikte bir kriket turnuvasının final maçını izledik. Ne yazık ki bir sayı ile şampiyonluğu kaçırdık fakat bizim için harika bir deneyim oldu.” şeklinde açıklamalara yer verdi.

Osmanlı Kriket Kulübünün tarihi hakkında da bilgi veren Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, Türkiye ve Güney Afrika arasındaki tarihi ve kültürel bağların adeta bir nişanesi olan bu kulübün önemine vurgu yaptı. Ayrıca TİKA başta olmak üzere Türkiye’nin bütün kurumlarıyla Ottoman CC’nin yanında olduğunun altını çizdi. TİKA, 2016 tarihinde kulübün hizmet binası ve antrenman sahasının tadilatını gerçekleştirmiştir.

Başkonsolos Yeşildağ, Türkiye ve Güney Afrika’daki kriket kulüpleri arasında önümüzdeki dönemlerde ilişkilerin artırılarak karşılıklı ziyaretlerle birlikte maçlar düzenlenmesinin de planları arasında olduğunu söyledi.

Osmanlı tarihi mirası olan Ottoman CC, Güney Afrika’daki en eski kriket külüplerinden birisi

Güney Afrika’daki en eski kriket kulüplerinden birisi olan Osmanlı Kriket Kulübü Cape Town’da faaliyet gösteriyor. Kulüp geçtiğimiz ay 140. yıldönümünü kutlamıştı.

Ebubekir Efendi, Güney Afrika’ya buradaki Müslümanların dini ihtilaflarını çözmek ve onları eğitmek amacıyla Osmanlı devleti tarafından gönderildi. Kendisinin Osmanlı İlahiyat Okulu’ndaki öğrencilerinden biri olan Abdullah Agmat tarafından 1882 yılında kurulan Ottoman CC, ülkedeki ilk Müslüman spor kulübü ve ayrıca apartheid döneminde oynadığı rol bakımından da Güney Afrika tarihinde önemli bir yeri var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu