BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Odinga, Kenya seçimlerini kazanmak için Washington’da destek arıyor

Ağustos seçimleri öncesinde Azimio’nun başkan adayı Raila Odinga geniş bir kadroyla birlikte cumartesi gecesi 1 hafta sürecek gezi için Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Odinga, ABD’nin üst düzey hükümet yetkilileri, üst düzey Kongre üyeleri ve seçilmiş önemli Afrika liderleriyle bir araya gelecek.

Başkan adayı, pazar günü öğleden sonra burada yaşayan Kenya diasporasıyla bir araya gelerek 9 Ağustos’ta seçilmesi durumunda ülke için vizyonunun ne olduğunu detaylı bir şekilde anlattı.

Ayrıca, Kenya diasporasına Ağustos seçimleri için hazırlıklarından ve sonrası için yaptığı planlardan bahsetti.

Pazartesi günü ise Cooperate Amerika’dan önemli kişilerle toplantılar yapacak.

Bu toplantının ardından salı günü, önemli ABD senatörleri ve Kongre liderleriyle bir görüşme düzenlenecek. Odinga, bunun yanı sıra kritik düşünce kuruluşlarının önemli isimleriyle de bir araya gelecek.

Odinga, salı günü Kenya’daki yatırımlarını artırmak suretiyle ülkeyi destekleyen önemli ABD şirketleriyle de temas kuracak.

Odinga’nın sözcüsü Dennis Onyango, “Onlara Kenya ve Afrika’daki mevcut fırsatlar hakkında bilgi verecek ve yolsuzluğa karşı savaşta iş birliği çağrısı yapacak. Yatırımcılara yaklaşan seçim hazırlıkları hakkında bilgi verecek ve Kenya’yı yabancı yatırımlara dost hale getirmek için seçim sonrası planlarını açıklayacak.” ifadelerini kullandı.

Odinga’ya turda eşlik eden kilit liderler arasında Martha Karua yer alıyor.

Diğerleri ise Valiler James Ongwae (Kisii), Wycliffe Oparanya (Kakamega), eski Aldai Milletvekili Sally Kosgey, Homa Bay Senatörü Moses Kajwang ve Kathiani Milletvekili Robert Mbui, Odinga’nın yanındaki liderler arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu