BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Nil Nehri’nin adil kullanımına ilişkin bölgesel konferans Etiyopya’da başladı

Nil nehri kıyıdaş ülkeleri iş birliği konferansı, bölgesel üst düzey katılımcılarla bugün Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da başladı.

Toplantıya Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen, Su ve Enerji Bakanı Habtamu Itefa, Addis Ababa Belediye Başkan Yardımcısı Jantirar Abay, Dışişleri Devlet Bakanları, Tanzanya, Uganda, Kenya ve Güney Sudan’dan delegeler, çeşitli su enstitülerinden temsilciler ve üst düzey konuklar katılırken Mısır ve Sudan’dan katılımın olmadığı dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen açılış konuşmasında nehrin kıyıdaş ülkeler için önemini vurguladı ve Nil nehrinin sürdürülebilir kullanımını engelleyen hususların “artan nüfus artışı, çevresel bozulma ve iklim değişikliği nedeniyle sürekli artan su talebinin tehdidi altında” olduğunu söyledi.

Bakan Mekonnen, paylaşılan su kaynakları üzerinde hegemonya kurma eğilimi, Nil sularının adil ve makul bir şekilde kullanılmasının önünde bir engel olmaya devam ettiğini ifade etti.

Üst kıyıdaş ulusların geçtiğimiz yıllarda Nil’de gerçekleştirdiği eylemleri hatırlatan Mekonnen, “nehir kıyılarındaki devletlerin bu zorlukların üstesinden gelmeye çalıştıklarını ve paylaşılan kaynağı korumak için mütevazı adımlar atarken, aynı zamanda kullanımında adaleti sağlamaya çalıştıklarını” söyledi.

Başbakan Yardımcısı, “Ne yazık ki, temiz enerji üretimi için net hedefleri olan saf bir kalkınma projesi, hiçbir kıyıdaş ülkeye önemli bir zarar getirmese de aşırı politizasyona ve baskıya maruz kaldı” dedi.

Ayrıca, “Bu, havza çapında bir yasal ve kurumsal çerçevenin oluşturulmasını neden hızlandırmamız gerektiğinin bir başka göstergesidir” ifadelerini kullanırken kıyıdaş devletlere, sorunları kalıcı bir şekilde çözecek olan Kooperatif Çerçeve Anlaşması’nın (CFA) yürürlüğe girmesini hızlandırma çağrısında bulundu.

Nil suyunun adil kullanımına odaklanan çalışmaların sunulacağı ve tartışılacağı konferans üç gün sürecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu