BATI AFRİKAHABERLER

Nijeryalı Ruth, Gaziantep’te Türk mutfağını öğreniyor

Üniversitede öğrenim görmek için Nijerya’dan Türkiye’ye gelen 25 yaşındaki Abosede Ruth, gastronomi kenti Gaziantep’te Türk mutfağına has yemekleri öğreniyor.

4 sene önce Bursa’ya gıda işleme bölümü süt ve süt ürünleri teknolojisi programını okumak üzere gelen Ruth, mezun olduktan sonra aşçı olmaya karar verince eğitim imkanlarını araştırdı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi (MUSEM) ile iletişime geçen Ruth, gerekli şartları oluşturduktan sonra eğitim için kente geldi.

Merkezde 8 aylık eğitiminin yarısında olan Ruth, eğitimin ardından 8 ay staj yapacak

AA muhabirine konuşan Ruth, Türk lezzetlerini çok beğendiğini ifade etti. Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü söyleyen Ruth, “Çok çeşit yemek öğrendim. Çok büyük bir şef olmak istiyorum. Kanada’da bir restoran açmak istiyorum. Burada öğrendiklerimi orada yapıp satacağım ve Türk yemeklerini tanıtacağım. Dolma, kebap, makarna, pilav ve patlıcan kebabı en çok bunları yaparken zevk alıyorum. Burası çok güzel, hocalarım ve arkadaşlarımı çok seviyorum. Hepsi bana çok iyi davranıyorlar. Yemek yaparken çok mutlu oluyorum.” dedi.

Ruth ile kişisel olarak ilgilenen ve vakit buldukça onunla beraber yemek yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep’in UNESCO’nun gastronomi dalında “yaratıcı şehirler” ağına dahil ettiği Türkiye’deki ilk kent olduğunun altını çizdi. Gastronomiyi bilimsel akademiye dönüştürdüklerini belirten Şahin, şunları kaydetti:

“Geleceğin şeflerini yetiştiriyoruz. Nijeryalı bir kızımız burada eğitim alıyor. Ona bizim mutfağımızı öğretiyoruz. Çok mutlu, çok hızlı öğreniyor. Arkadaşlarıyla tam bir kardeş oldu.”

Şef Cengiz Özkan, Ruth’un güler yüzüyle merkezin neşesi olduğunu belirtti. Yemeğe çok yatkın olduğunu ve Türkçeyi az bilmesine rağmen kavrama kabiliyetinin yüksek olduğunu ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

“Geldiğinde küçük bir temeli olsa da yani mutfakla ilgili tam bir becerisi yoktu. Ama bizimle tanıştıktan sonra mutfak hakkında çok bilgisi oldu. Türk yemeklerinden kebap ve döner gibi klasik yemekleri biliyordu sadece ama şimdi yöresel ve baharat yemeklerini hemen hemen hepsini hazırlamasını öğrendi. Dünya mutfağına da açılmaya başladı. İnşallah eğitim bittiğinde 500 çeşit yemek yapma kapasitesine ulaşacak.”

Kaynak: AA

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu