BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Nijerya’da Boko Haram’a yönelik operasyonda 63 terörist etkisiz hale getirildi

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeydoğusunda terör örgütü Boko Haram’a düzenlenen operasyonlarda 63 terörist etkisiz hale getirildi.

Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcü Vekili Bernard Onyeuko, yaptığı yazılı açıklamada, ordunun Borno eyaletine bağlı 7 köyde Boko Haram’a karşı hava ve kara operasyonları düzenlediğini belirtti. Operasyonlarda 63 Boko Haram üyesinin etkisiz hale getirildiğini kaydederek, çok sayıda teröristin de yaralı kaçtığını aktardı.

Operasyon sırasında Boko Haram’ın rehin aldığı 20 kişinin de kurtarıldığını ifade eden Onyeuko, teröristlere ait 4 silah kamyonu, 81 silah ve önemli mühimmatın ele geçirildiği bilgisini paylaştı. Onyeuko, ayrıca son iki haftada 446 Boko Haram ve ISWAP terör örgütlerinin teslim olduğunu ifade etti.

Boko Haram, son yıllarda düzenlenen operasyonlara rağmen Afrika’nın en fazla nüfusa sahip ülkesi Nijerya’da hala ciddi güvenlik sorunu oluşturuyor.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan itibaren düzenlediği kitlesel şiddet eylemleri, 20 binden fazla kişinin ölümüne ve yüz binlerce kişinin göç etmesine neden oldu. Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar düzenliyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu