BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Nijerya’da birliğin ve İslam’ın sembolü Abuja Ulusal Cami’de ramazan hazırlıkları devam ediyor

Nijerya’da birlik ve İslam’ın sembolü olarak görülen Abuja Ulusal Cami’de, “on bir ayın sultanı” ramazan ayı için hazırlıklar devam ediyor.

Ramazan ayını karşılamak için caminin tadilat, boya ve süsleme çalışmaları devam ederken, teravih namazlarını kıldıracak hafızlar da son hazırlığını yapıyor.

“Caminin onarılması ve süslenmesi devam ediyor”

Abuja Ulusal Cami İmamı Muhammed Kabir Adem, caminin bir kısmının onarımının yapıldığını dile getirerek “Caminin tamamı temizlenecek. Ayrıca camide boya ve gereken süsleme çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Kovid-19 nedeniyle son iki senede camide ramazan etkinliği yapılmadığına işaret eden Adem, bu sene ramazanın Müslümanlar için farklı olacağını söyledi.

Adem, “Camide zaten 5 imam mevcut ayrıca ramazan için 3 hafız gelecek. Ramazanın ilk gününde teravih namazı için Bakara suresinden başlayarak son güne kadar hatim indireceğiz. Ayrıca ayın son 10 gününde itikaf yapılacak.” ifadesini kullandı.

Ülkede ramazan ayında farklı bir atmosferin yaşandığını anlatan Adem, camide kadınlar için sabahları, erkekler için ikindi namazından sonra tefsir programı yapılacağını, çocuklar için ise Kur’an tilaveti, peygamberin sünnetlerini öğrenme gibi ayrı programların düzenleneceğini ifade etti.

 

Cami avlusunda iftar programları düzenlenecek

Ramazanın paylaşma ve yardımlaşma ayı olduğunun altını çizen Adem, ülkede hayırseverlerin yardımlarıyla her gün cami avlusunda toplu iftar programları düzenleneceğini, yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında da bulunulacağını kaydetti.

“Bu cami ülkedeki birliğin ve İslam’ın sembolü”

Sokoto Sultanı’nın öncülüğünde Nijerya İslami İşler Yüksek Kurulu tarafından 1984 yılında inşa edilen cami, Abuja’nın 1991’de başkent ilan edilmesinin ardından aynı yıl ibadete açıldı.

Ülkenin en büyük ve 60 bin metrekare alana kurulu olan camisinde 15 bin kişi toplu halde namaz kılabiliyor.

Yaklaşık 200 milyon nüfusa sahip Batı Afrika ülkesi Nijerya’da Müslümanlar, Hristiyanlar ve yerel dine mensup insanların yanı sıra 200’den fazla etnik grup bulunuyor.

Ülkenin etnik ve dini çeşitliliğine dikkati çeken Adem, “Bu cami ülkedeki birliğin ve İslam’ın sembolüdür.” dedi.

Abuja Ulusal Cami, mimari yapısıyla ziyaretçilerin ilgi odağı olurken, cami kompleksinde günlük ibadetlerin yanı sıra eğitim ve ticaret alanlarında faaliyetler de yürütülüyor.

Yerli ve yabancı birçok kişi tarafından ziyaret edilen cami kompleksinde kitap, seccade ve tekstil ürünlerinin satıldığı bir çarşı, konferans salonları, eğitim merkezi, kütüphane ve sivil toplum kuruluşlarına ait ofisler bulunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu