BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Nijerya’da ana muhalefetin adayı belli oldu: Atiku Abubakar

Nijerya’nın eski başkan yardımcısı Atiku Abubakar, ana muhalefetteki Halkların Demokratik Partisi’nin (PDP) 2023 genel seçimlerindeki başkan adayı oldu.

Cumartesi günü Abuja’da yapılan kongrede 750’den fazla delege oy kullandı.

Abubakar, 371 oy alarak Rivers eyalet valisi Nyesom Wike ve eski Senato Başkanı Bukola Saraki’nin de aralarında bulunduğu 13 adayı geride bıraktı.

Abubakar, adem-i merkeziyetçi yapıyı kuvvetlendireceği kampanyası ile diğer adayların önüne geçmeyi başardı.

Ana muhalefetin başkan adayı, iktidar partisini Nijerya’yı bölmek ve ekonomik sıkıntılara sebep olmakla suçlarken kendisine teveccüh gösterdikleri için delegelere teşekkür etti.

“APC hükümeti [Tüm İlericiler Kongresi] Nijerya’yı bölgesel ve dini hatlara böldü”

“Sizinle birliği sağlamaya söz veriyorum. Bu ülkedeki güvenlik sorunlarımızla ilgileneceğim ve APC hükümetinin neden olduğu ekonomik sorunlarımızla yüzleşeceğim.” ifadelerini kullandı.

PDP bu hafta, 2019 başkan yardımcısı adayı Peter Obi’nin de iç problemleri gerekçe göstererek partiden ayrılmasıyla sarsıldı.

Birincil seçim, yaygın oy satın alma suçlamalarının gölgesinde kaldı. Adaylar delegelerin oyunu almak için 10.000 dolara kadar rüşvet vermekle suçlandı.

PDP, 1999’da demokrasiye yeniden dönüşle birlikte iktidara gelmiş olup, 2015’te muhalefet partilerinin kurdukları koalisyon tarafından mağlup edilinceye kadar Nijerya’yı yönetti.

Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Adamawa eyaletinden olan Atiku, 1999 ile 2007 yılları arasında başkanlık görevini yürüten Olusegun Obasanjo’nun iki dönemi boyunca başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Ayrıca son seçimde PDP’nin adayıydı ve üç milyondan fazla oyla Başkan Muhammed Buhari karşısında kaybetti.

Nijerya’daki Fulani etnik grubuna mensup olan Atiku Abubakar, şu anki devlet başkanı Muhammed Buhari ile aynı etnik kökenden geliyor.

Abubakar’ın tahmini serveti 1,8 milyar dolar

Ana muhalefetin adayı Atiku Abubakar, üst düzey bir devlet memuru, önde gelen bir iş adamı ve hayırsever olarak biliniyor. Kendisi servetinin büyük bir kısmını petrol sektöründen elde ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu