BÖLGELEREKONOMİHABERLER

Nijerya Merkez Bankası Başkanı Cardoso, 7 milyar dolarlık döviz birikimini temizleme sözü verdi

Nijerya’nın yeni merkez bankası Başkanı Olayemi Cardoso Salı günü yaptığı açıklamada, en büyük önceliğinin yerel kredi kuruluşlarına yönelik, 7 milyar dolara kadar çıkabileceğini tahmin ettiği, birikmiş döviz yükünü temizlemek olduğunu söyledi. Şeffaflığı artırma, kurumsal yönetimi düzeltme ve merkez bankasının özerkliği ve bütünlüğüne olan güveni artırma sözü verdi.

Ayrıca, merkez bankasının yükümlülüklerinin kapsamını doğruladıktan sonra bunları hızla halletmenin bir yolunu bulması gerektiğini ekledi.

“Bununla acilen ilgilenmenin bir yolunu bulmalıyız. Eğer döviz piyasasının bu tarafını idare edemezsek çok fazla ilerleme kaydetmeyi beklemek doğru olmaz” dedi.

Cardoso, fiyat istikrarını koruyacağını ve önceki başkanın ülkenin para birimini desteklemeye yönelik alışılmışın dışındaki para politikalarına son vereceğini söyledi.

22 Eylül’de vekil olarak göreve başlayan Cardoso, Haziran ayında Başkan Bola Tinubu tarafından Merkez Bankası Başkanlığından uzaklaştırılan ve daha sonra satın almada dolandırıcılık suçlamasıyla göz altına alınan eski vali Godwin Emefiele’nin istifasının ardından göreve başladı.

Başkan Tinubu, para politikasında kapsamlı bir temizlik sözü vermişti.

Cardoso, nairanın rekor düşük bir seviyeye düştüğü ve paralel piyasada psikolojik açıdan hassas dolar başına 1.000 nairaya ulaştığı bir zamanda göreve geldi.

Resmi döviz kuru, 26 Eylül GMT 17:10 itibarıyla 1 dolar başına 785 naira olarak belirtildi.

Yetersiz likidite ve sokak ticaretindeki spekülasyonlar nedeniyle resmi piyasada karşılanmayan forex talebi, para birimi üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırdı ve Haziran ayında ticaret kısıtlamalarının kaldırıldığı resmi piyasa ile aradaki fark daha da arttı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu