EKONOMİHABERLER

Nijerya, Mayıs 2023’e kadar 1,8 milyon varillik OPEC petrol kotasını karşılayacak

Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, OPEC'in 1,8 milyon varil ham petrol üretim kotasını Mayıs 2023'ün sonuna kadar karşılayacağını bildirdi.

Petrol Bakanlığı Medya ve İletişim Kıdemli Danışmanı Horatius Egua’nın yazılı açıklamasına göre, Bakan Sylva ile Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) temsilcileri başkent Abuja’da bir araya geldi.

Sylva, burada yaptığı konuşmada, Nijerya’nın mevcut OPEC kotasını karşılayamamasının ülkedeki petrol hırsızlığı ve boru hattı vandalizminden kaynaklandığını belirtti.

Son zamanlarda ülkede petrol hırsızlığına karşı devam eden mücadelede önemli başarılar kaydedildiğine işaret eden Sylva, Nijerya’nın OPEC’in 1,8 milyon varil ham petrol üretim kotasını Mayıs 2023’ün sonuna kadar karşılayacağını kaydetti.

Sylva, ülkede yeni kurulan Dangote rafinerisi ve hükümetin yenilediği 410 bin varil kapasiteli rafinerileriyle daha fazla petrol üretileceğini ifade etti.

Afrika kıtasının petrol ve doğal gaz zengini ülkesi Nijerya, yetersiz rafinerileri nedeniyle ham petrolünü rafine petrol ürünleriyle takas ediyor.

Ülkede, 200’den fazla yasa dışı petrol rafinerisi faaliyet gösteriyor. Ekonomisi petrole dayanan Nijerya’da hırsızlık ve sabotajlar ülkeye büyük zarar veriyor. Ülkede bu yıl, 1997’den bu yana en düşük günlük ortalama üretim kaydedilmişti.

Nijerya’da devam eden petrol hırsızlığı nedeniyle ülkenin petrol kotası günlük 1,8 milyon varilden 1 milyon varilin altına gerilemişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu