BATI AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Nijerya genel seçime gidiyor

18 aday 25 Şubat'ta Afrika'nın en büyük ekonomisi Nijerya'nın devlet başkanı olmak için yarışacak.

Nijeryalılar, 2. dönemini tamamlayan Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin yerine geçecek ismi seçmek üzere Cumartesi günü sandık başına gidecek.

Yaklaşık 206 milyon nüfusa sahip ve 93,4 milyon seçmenin bulunduğu Nijerya’da, başkent Abuja’nın yanı sıra ülkenin 36 eyaletinde kurulan 176 binden fazla sandıkta oy kullanılacak.

Cumhurbaşkanlığı adayları arasında İktidar partisi Tüm İlericiler Kongresi’nin (APC) önemli isimlerinden biri olan Bola Tinubu ve Halkın Demokratik Partisi (PDP) eski başkan yardımcısı Atiku Abubakar yer alıyor.

Adaylar arasında ayrıca iki dönem Anambra valiliği görevi yürütmüş olan İşçi Partisi (LP) adayı Peter Obi ile eski savunma bakanı ve Kano’nun valisi olarak görev yapmış Rabiu Kwankwaso bulunuyor.

Seçim döneminde ele alınan temel konular

93,4 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimde, önceki seçimlerde olduğu gibi yolsuzlukla mücadele ve ekonomik büyüme temel tartışma konuları arasında yer alıyor.

Devlet başkanı adayları, seçimi kazanabilmek için ekonomiden güvenliğe, sosyal refahtan eğitime kadar farklı alanlarda seçim vaatlerinde bulunuyor.

Nijerya’da ekonomi son beş yılda iki defa resesyona girmiş, bu süre zarfında para birimi Naira’nın değeri üçte birine düşmüştü.

Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu’nun (INEC) bazı ofislerine silahlı saldırı düzenlense de INEC, seçimlerin ertelenmeyeceğini açıklamıştı.

Aynı gün meclis seçimleri yapılacak

109 senato bölgesi ve 360 seçim bölgesinin tamamında Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile aynı gün ülkenin iki meclisli yasama organı için seçimler yapılacak.

Senato’da iktidar partisi APC 66 sandalyeye sahipken ana muhalefet partisi PDP’nin 38 senatörü bulunuyor. Boş olan üç sandalye haricinde geri kalanlar diğer partiler arasında dağıtılmış durumda.

Temsilciler Meclisi’nde APC’nin 227 ve PDP’nin ise 121 milletvekili bulunuyor. Diğer beş küçük partinin toplamda 11 milletvekili bulunurken bir sandalye boş durumda.

Mart ayında ise Nijerya’nın 36 eyaletinden 28’inde valilik ve eyalet parlamentosu seçimleri yapılacak.

Oy verme işlemi nasıl gerçekleşecek?

2023 genel seçimlerinde, önceki seçimlere göre teknolojiden daha fazla yararlanılması düşünülüyor.

Bu seçimde, Bağımsız Seçim Komisyonu’nun (INEC) uygulamaya koyduğu Biomedikal Seçmen Akreditasyon Sistemi (BVAS) kullanılacak. BVAS önceki yıl yapılan bir seçimde test edilmişti.

Seçim sonuçları, anlaşmazlık olması durumunda başvurmak üzere elektronik ortama yüklenecek.

Kazananlar nasıl belirlenecek?

Başkanlık seçiminde adayların, salt çoğunluğu sağlamanın yanında 36 eyaletin 24’ünde oyların en az %25’ine sahip olması gerekiyor.

İlk turda hiçbir adayın bu şartları sağlayamaması durumunda iki aday ile 21 gün içinde ikinci tura gidilecek. Toplamda en yüksek oyu alan aday ile %25 oranı en çok eyalette sağlayan aday ikinci turda yarışacak.

Seçim sonuçları seçimden 3 ila 5 gün içinde açıklanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu