BATI AFRİKABÖLGELEREKONOMİHABERLER

Nijerya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Osinbajo’dan ‘mavi ekonomi’ için Afrika ülkelerine çağrı

Nijerya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yemi Osinbajo, dün Abuja’da, 4. Afrika Derin Deniz Yatağı Kaynakları (ADSR) çalıştayında Afrika ülkelerine çağrıda bulundu.

Çalıştay, Uluslararası Denizyatağı Otoritesi (ISA) ev sahipliğinde, Ulusal Sınır Komisyonu, Federal Ulaştırma Bakanlığı ve Nijerya Denizcilik İdaresi ve Güvenlik Ajansı (NIMASA) ve Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı iş birliği ile gerçekleştirildi.

Ulaştırma Bakanı Ademola Adegoroye tarafından temsil edilen Osinbajo, Afrika devletlerini, sivil toplum kuruluşlarını, özel kuruluşları ve diğer paydaşları, kıtanın Mavi Ekonomisini güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için deniz yatağına öncelik vermeye çağırdı.

Çeşitli ülkelerin, bölgede maden arama konusunda anlaşmalar imzaladığını belirten Osinbajo, “Ne yazık ki, hiçbir Afrika ülkesi ne devlet olarak ne de özel girişimciler aracılığıyla bu yönde herhangi bir hamle yapmadı. Afrika Derin Deniz Yatağı Kaynakları Çalıştayı fikrine ivme kazandıran şey bu oldu.” ifadelerini kullandı.

Osinbajo, düzenlenen çalıştayın, Afrika deniz yatağının sürdürülebilir kalkınması için gelişen stratejilere yönelik Afrika ülkelerinin bilincini yeniden canlandıracağına dair inancının tam olduğunu vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu