BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Nijer’de protestocular ABD birliklerinin ayrılmasını talep ediyor

Yüzlerce protestocu, askeri hükümetin ABD ile askeri bir anlaşmayı sona erdirerek ve Rus askeri eğitmenleri ağırlayarak stratejisini daha da değiştirdikten sonra, ABD birliklerinin ayrılmasını talep etmek için Nijer’in başkentinin sokaklarına çıktı.

Cumartesi günü Niamey’in merkezinde kol kola yürüyen kalabalık, ordunun bir darbeyle iktidarı ele geçirdikten sonra geçen yıl Fransa’nın güçlerinin Nijer’den çekilmesini teşvik eden Fransız karşıtı protestoları hatırlatan bir gösteride Nijer bayraklarını salladı.

İngilizce el yazısı bir tabelada, askeri hükümete destek gösterisi ve Mart ortasında yaklaşık 1.000 ABD askeri personelinin iki üsden kendi topraklarında faaliyet göstermesine izin veren bir anlaşmayı iptal etme kararı olarak “ABD Nijer’den çıktı” yazıyordu.

Protestocu Maria Saley, yürüyüşün oturum aralarında Reuters haber ajansına verdiği demeçte,” Amerikan üssüne hayır demek için buradayız, Amerikalıları topraklarımızda istemiyoruz ” dedi.

Kalabalığın ayrıca “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” ve “Halkın kurtuluşu yürüyüşte” sloganları duyuldu.

Darbeye kadar Nijer, Batı Afrika’nın Sahel bölgesinde on yıllık bir isyanı engellemek için uluslararası çabaların bir parçası olarak bir üs olarak kullanan Fransa ve ABD’nin kilit güvenlik ortağı olarak kalmıştı.

Mart ayında ülke, ABD ile olan askeri anlaşmasını askıya aldı. Beyaz Saray’ın Kongre’ye sunduğu bir rapora göre, ABD ordusunun Aralık ayında Nijer’de çalışan yaklaşık 650 personeli vardı. ABD ordusu, Nijer şehri Agadez’de, Niamey’den yaklaşık 920 km (572 mil) uzakta, insanlı ve insansız gözetim uçuşları ve diğer operasyonlar için kullanan büyük bir hava üssü işletiyor.

Agadez yakınlarındaki Air Base 201 olarak bilinen bir drone üssü de 100 milyon dolardan fazla bir maliyetle inşa edildi. Üs, 2018’den beri IŞİD (IŞİD) savaşçılarını ve Sahel bölgesinde bir El Kaide üyesi olan Jama’at Nusrat al-Islam wal Muslimeen’i (JNIM) hedef almak için kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu