BATI AFRİKAHABERLER

Nijer-Türkiye Dostluk Okulu, Nijer halkının en çok tercih ettiği okulların başında geliyor

Türkiye Maarif Vakfı Nijer; fen bilimleri, sosyal bilimler, spor ve sanat gibi birçok alanda ülkenin en seçkin eğitim kurumlarından bir tanesi olma işlevi görüyor.

TİKA Başkanlığı tarafından Selçuklu mimarisi örnek alınarak 40 bin metrekare alan üzerine inşa edilen okul, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren varlığını sürdürüyor.

Eğitim dilinin ülkenin resmi dili Fransızca olan okulda, öğrenciler seçmeli ders olarak Türkçe, İspanyolca ve İngilizce dersleri alabiliyorlar. Anaokulundan beri Türkçe öğrenen çocuklar, ileri seviyede Türkçe konuşabiliyorlar.

Türkiye Maarif Vakfı Türkiye-Nijer Dostluk Okulları Merkez Kampüsü Genel Müdürü Bayram Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada hedeflerinin ulusal sınavlarda elde edilen başarıyı artırmak olduğunu söyledi. Açıklamasında, “Nijer’de bunun gibi iki kampüsümüz daha var. Okullarımızda eğitim ve öğretim faaliyetimizin yanında kampüsümüzde bulunan sosyal alanlarda sportif faaliyetlerimize çok önem veriyoruz. Bu anlamda Nijer’deki okullarımızda ciddi bir tercih sebebi olarak hem eğitim dışı sosyal sportif faaliyetler hem de kulüp faaliyetlerimiz devam etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Müzik, resim, spor ve okul kulüplerinin çalışmalarındaki başarılarıyla ülkede adından söz ettiren okul, öğrencileri belli dönemlerde Türkiye’deki kamplara da göndererek öğrencilerin ülkenin tarihi ve kültürel yerlerini tanımalarını sağlıyor.

Erdem, ulusal sınavlarda okulun yüzde 95 başarı elde ederek yakaladıkları eğitim başarısını gelecek yıllarda artırarak sürdüreceklerini ifade ederek, “Şu an okullarımızdan mezun olup Türkiye’de okuyan ve tekrar geri gelen öğrencilerimiz var. Hatta aralarında birlikte çalıştıklarımız da var” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu