BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERSAĞLIK

Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi 2,5 senedir Nijer halkına şifa dağıtıyor

Nijer’in başkenti Niamey’de bulunan Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesinde bugüne kadar 87 bin 500 hasta muayene edildi ve 5 bin 500 hastaya ameliyat yapıldı.

Ekim 2019’da hizmete başlayan 44 yataklı hastanede bugüne kadar 3 bin 900 bebek dünyaya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’teki Nijer ziyaretinde verdiği talimat üzerine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilen ve donanımı yapılan hastane 2,5 senedir hizmet veriyor.

Hastane içinde 8 poliklinik, 2 ameliyathane, 5 kişilik yoğun bakım ünitesi, 20 hasta odası, 5 kuvöz, doğumhane, görüntüleme merkezi, laboratuvar ve eczane bulunuyor.

İki ülkenin sağlık bakanlığı tarafından ortak işletme modeliyle hizmet veren hastanede, 37 Türk ve 140 Nijerli olmak üzere toplam 177 personel görev yapıyor.

Başhekim Uzm. Dr. Celal Orhun Ecemiş, AA muhabirine, hastanenin daha çok Kadın Doğum Hastanesi olarak hizmet verdiğini belirterek şunları ifade etti:

“Her geçen gün Nijer halkının hastanemize teveccühü artmakta. Arnavutluk, Kırgızistan, Bangladeş, Somali ve Sudan’da bulunan protokol hastanelerimiz gibi Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi de üst düzey sağlık hizmeti sunmaktadır. Yeni açılacak tüp bebek merkezimiz, Afrika’daki ilk merkez olacaktır. Türk’ün beklenen olduğuna bu coğrafyalarda bizatihi şahitlik etmekteyim. Burada görev yapmaktan gurur duyuyorum.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu