BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Nairobi’de ilk elektrikli toplu taşıma otobüsü hizmete girdi

ROAM Company, Kenya’daki ilk elektrikli toplu taşıma otobüs operasyonlarını Nairobi’deki Green Park Otobüs Terminali’nde düzenlenen bir etkinlikte tanıttı. 

Kenya’nın başkenti Nairobiyi çevreleyen yemyeşil parklar nedeniyle ‘Güneşteki Yeşil Şehir’ olarak anılıyor.

Kenyalı-İsveçli şirket olan ROAM, şimdi bu sıfatın şehrin çevre dostu hareketliliğine de atıfta bulunmasını istiyor.

Şirket kirletici egzoz dumanlarının yoğun bir sise neden olduğu şehirde elektrikli bir otobüsü tanıtımını gerçekleştirdi.

Roam proje koordinatörü, “Bu, daha iyi toplu taşımaya doğru bir geçişi temsil ediyor. Burada insanların rahat bir şekilde binmesini ve sürüşün keyfini vicdanen rahat bir şekilde çıkarmasını sağlıyoruz. Çünkü sıfır emisyondan bahsediyoruz” dedi.

77 koltuklu otobüs saatte 70 kilometre maksimum hıza ve 2 saatlik şarj gerektirmeden 360 kilometre seyahat etmesine izin veren bir pil paketine sahip.

Çevre ve Orman Baş Sekreteri Chris Kiptoo, “Kenya, kalkınma arayışında düşük emisyonlu iklime dayanıklı kalkınma yolunu seçti. Kenya, küresel emisyon azaltımına yaptığı katkının adil bir payını verecek olan 2030 yılına kadar gaz emisyonunun yüzde 32’sini azaltmayı taahhüt ediyor” dedi ve ulaşım sektörünün hava kirliliğinin büyük bir yüzdesinden sorumlu olduğunu ve doğal olarak artan nüfusun daha fazla ulaşım gerektirdiğini de sözlerine ekledi.

Kiptoo, “Ulaşım sektörü şu anda Kenya’nın sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor ve büyüme ikilemi, özellikle Nairobi Şehri gibi kentsel yerleşimlerde ulaşım talebini artıran doğal nüfus artışı ve kalkınmadan kaynaklanıyor” dedi.

Hava kirliliğini, bitkileri de etkilediğini söyleyerek özellikle kentsel alanlarda solunum yolu hastalıklarının önde gelen nedeni olarak nitelendiren Kiptoo, “Büyük şehirlerde ve kasabalarda yaşayan beş milyondan fazla Kenyalı, kalp rahatsızlıkları, beyin hasarı ve kanser gibi solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski altındadır ve bu koşullar nedeniyle yılda 14.300 kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Aynı zamanda bitkileri ve tarımsal verimi de etkiliyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu