EKONOMİHABERLER

MÜSİAD yeni şubesini Libya’da açtı

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD), yeni şubesini keşfedilmiş petrol rezervleri ile Afrika’nın en büyük ülkelerden birisi olan Libya’da açtı.

Yurt dışındaki ilk şubesini 1993 senesinde Münih’te açan MÜSİAD, bugün yurt içinde 83 irtibat noktası, yurt dışında ise 81 ülkede, toplam 164 irtibat noktasına ulaştı.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, açılışta yaptığı konuşmasında, Libya şubesinin yeni pazarlarda büyüme hedefinin en önemli adımlarından biri olacağını ifade etti.

Libya’daki iç savaşın sona ermesinin ardından Türkiye ve Libya arasında imzalanıp 2020 Eylül’ünde hayata geçirilen Mutabakat Zaptı ile Türk müteahhit firmalarının Libya’da yarım kalan projelerine devam etmesine olanak sağlanmıştı.

‘Kardeş şehirler’ anlaşmaları kapsamında Türk şirketlerinin inşaat, altyapı ve çöp geri dönüşümü gibi konularda belediyelerle ortak olarak çalışması önerileri getirilmişti.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, açılışta yaptığı konuşmada Libya şubesinin yeni pazarlarda büyüme hedefinin en önemli adımlarından biri olacağını belirterek, “Türkiye; son yıllarda Afrika’ya yönelik önemli hamleler yaptı. Afrika’ya açılan kapı olarak dikkat çeken Libya ise dış ticaret ilişkilerimizin geleceği adına büyük önem taşıyor.” dedi.
Ürün grupları arasında kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ve mücevherlerin yer aldığı Türkiye’nin Libya’ya ihracatına değinen Asmalı, ihracat oranlarının 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 64,9 arttığını ve 2 milyar 443 milyon dolara ulaştı belirtti. 2022’nin ilk iki ayında ise bu rakamın 456,7 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.

“Afrika doğuyor, Afrika’ya öncü olalım.”

Konuşmasında merhum Sezai Karakoç’un dizelerine atıfta bulunan Asmalı, “Türkiye’nin diğer küresel güçlerden farklı olarak, insani bir bakış açısıyla, dostluk ve kardeşlikle ve kazan kazan prensibiyle yaklaştığı Afrika gelecektir ve gelecek Afrika’dadır.” ifadelerini kullandı.

Libya pazarının Afrika’ya açılan kapısı olarak nitelendiren ve MÜSİAD gibi güçlü ve sivil bir ticari örgütün Libya’da şube açması pek çok eksikliği gidereceğine vurgu yapan Asmalı, “Özel ve kamu sektörü olmak üzere milyarlarca dolarlık potansiyel yatırım, Libya’da Türk iş insanlarını bekliyor. Bu çerçevede MÜSİAD olarak ulusal ve uluslararası perspektifte çok daha güçlü bir ekonomiye ulaşabilmek için dünyanın dört bir yanındaki Türk vatandaşlarımızla omuz omuza çalışıyoruz.” dedi.

Açılışta konuşma yapan bir diğer isim MÜSİAD Libya Ülke Temsilcisi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Libya Başkanı Murtaza Karanfil oldu. Karanfil, Libya ile ilişkilerinin tarihinin altını çizerek, “Bizim Libya’ya bakış açımızın temelinde samimiyet kardeşlik ve haktan yana olmak vardır, bunu önemle hatırlatmak, önemle vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Karanfil, Türkiye’nin Libya ile Ticari ilişkilerinin geçmişte ihmal edildiğini ancak bu açığı kapatmaya hazır olduklarını vurguladı ve konuşasına “Bugün 4 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmimizi Türk iş dünyası olarak bizler 10 milyar dolar seviyesine yükseltebileceğimize inanıyoruz çünkü Libya’ya inanıyoruz, Libya’nın potansiyeline güveniyoruz.” sözlerini ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu