HABERLER

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı: “Afrika için bakış açımız birlikte kazanmak”

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, 16-17 Mart tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Dünya Sektörler Arası İş Birliği Forumu’nda (WCI Forum) konuştu.

Afrika başta olmak üzere, yabancı alıcılar ile Türkiye’de güçlü sektörler arasındaki iş birliği ve koordinasyonu sağlayıp yeni ihracat fırsatlarını ortaya koymak amacıyla düzenlenen foruma, 41 farklı Afrika ülkesinden gelen 500’den fazla alıcı ile Türkiye’nin 61 şehrinden 300 firma katıldı.

MÜSİAD’ın en önemli hedeflerinden birinin yeni pazarlara yönelmek olduğunu söyleyen Asmalı, “Afrika için bakış açımız ise birlikte kazanmak, birlikte kalkınmak, birlikte büyümek ve insanlarımızın refahını birlikte artırmak olacaktır. Çünkü tarihi ilişkilerimizin çok derin ve köklü olduğu Afrika ülkelerini yakın komşularımız ve dostlarımız olarak kabul ediyoruz. İnanıyoruz ki Afrika gelecektir ve gelecek Afrika’dadır.” ifadelerini kullandı.

“Afrika kazanacak, biz de Afrika ile birlikte kazanacağız”

Asmalı, Türkiye’nin farklı sektörlerde sahip olduğu katma değerli üretim vizyonunu dünyaya duyuracak her girişimi yakından takip ettiğini belirterek, bu nedenle gerçekleştirikleri buluşmayı oldukça önemsediğini belirtti.

Asmalı, sözlerine “Afrika kazanacak, biz de Afrika ile birlikte kazanacağız” diyerek devam etti.

1,5 milyarlık nüfusu, yıllık 1 trilyon doları zorlayan ithalat potansiyeli ile yeni pazar arayışı içerisindeki ülkelerin en stratejik hedeflerinden birinin Afrika Kıtası olduğunu kaydeden Asmalı, “2000’li yılların başında ‘Merhaba Afrika’ diyorduk. Şimdi ise Afrika ülkeleri ile ilişkilerimiz derinlik kazanıyor ve iş birliği zeminleri gittikçe güçleniyor.” dedi.

Asmalı, Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacminin 5,4 milyar dolar iken bugün 30 milyar doları aştığına dikkat çekerek, Afrikalılar’a istihdam sağlayan Türk firmaların yatırımlarının ise 6 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Afrika’da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık ülke bırakmıyoruz, bırakmayacağız.” sözlerini hatırlatan Asmalı, “Yakın gelecekte Türkiye-Afrika arasındaki ticaret hacminin, ortak gayretlerimizle, önce 50 milyar dolara sonra da 75 milyar dolara yükselmesini temenni ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

2021 yılında Türkiye’nin Afrika ile ticaret hacmi %39,2 oranında artarak 29,4 milyar dolarla zirveye ulaştı.

Türkiye’nin Afrika ülkelerine olan ihracatında Mısır, Fas ve Libya önce çıkarken, ithalatında ise Mısır, Cezayir ve Güney Afrika ön sıralarda yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu