DOĞU AFRİKAHABERLER

Mozambikli öğrenci Nazir Alfredo, 19 Mayıs’ı heyecanla kutluyor

Üniversite eğitimine Eskişehir’de devam eden Mozambikli Nazir Alfredo, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla duyduğu heyecanı İhlas Haber Ajansı (IHA)’na anlattı.

Birkaç sene önce Eskişehir’e üniversite eğitimi için gelen Alfredo, Eskişehir’in farklı yerlerine 19 Mayıs kutlamalar için asılan bayraklardan çok etkilendiğini belirtti.

Yaşadığı heyecanı Merhaba Afrika’ya konuşan Alfredo, Türkiye’deki milli bayramlarda özellikle etrafa asılan bayraklardan çok etkilendiğini söyledi. Atatürk’ün tarihteki yerinin ve başarılarının ülkesinin müfredatında yer edindiğini anlatarak Atatürk’ün sadece Türkler için değil tüm dünya için örnek bir lider olduğunu vurguladı.

Konuşmasının devamında şunları ilave etti:
“Türk milletinin umutlarının sönmeye başladığı bir dönemde Atatürk’ün Türk milletinin bağımlı olarak yaşamaktansa ölmesi daha iyidir” diyerek Samsun’a çıkışı, Türkiye’nin istiklal ve özgürlük mücadelesi başlangıcı olmuştur.”

“Türkiye’yi ikinci vatanım olarak görüyorum”

Yabancı bir öğrenci olmasına rağmen 19 Mayıs’ı Türk öğrenciler gibi heyecanla kutladığını ve Türkiye’yi ikinci vatanı olarak gördüğünü ifade eden Alfredo, “Bu tarihle birlikte Türk Milleti yaşadığı talihsizliği tersine çevirmeye başlamış ve tüm dünyaya esaret altında yaşayamayacağını, mukaddes vatanımızın sonsuza kadar işgal edilemeyeceğini haykırmıştır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu