BÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLER

Mozambik terörle mücadelede Afrika ülkelerinden destek arıyor

Güneydoğu Afrika ülkesi Mozambik’in terör örgütü Ensar’us Sunna ile mücadelesi sürüyor.

Ensar’us Sunna 2017 yılından bu yana ülkenin kuzeyindeki doğal gaz ve değerli maden kaynaklarının bulunduğu Cabo Delgado bölgesinde saldırı düzenliyor.

Yerel basında yer alan haberlere göre Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Ensar’us Sunna ile mücadele kapsamında her yıl 275 milyon avro desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Tanzanya sınırındaki Cabo Delgado bölgesinde Ensar’us Sunna ile mücadelenin devam ettiğini belirten Nyusi, “Dostlarımızdan bize yardım etmelerini istiyoruz. Çünkü (Cabo Delgado’da) devam eden operasyon çok pahalı.” ifadelerini kullandı.

5 yıl önce ortaya çıkan örgüte karşı Mozambik, Güney Afrika Ülkeleri Kalkınma Topluluğu (SADC) misyonundan terörle mücadelede destek alıyor.

SADC misyonu kapsamında Angola, Botsvana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lesotho, Malavi, Güney Afrika, Tanzanya ve Zambiya’dan yüzlerce askerin görev yaptığı ülkede Ruanda da özel birlikleriyle terörle mücadeleye destek veriyor.

Ensar’us Sunna’nın sivillere yönelik saldırılarında 2017’den bu yana 3 binden fazla kişi hayatını kaybederken saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı 800 bini aştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu