BATI AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Mozambik: HCB, son altı ayda devlet kasasına 3,6 milyar Mozambik Meticali katkıda bulundu

Batı Mozambik'ın Tete eyaletindeki Zambezi nehri üzerindeki Cahora Bassa barajını işleten halka açık şirket Hidroeléctrica de Cahora Bassa (HCB), Ocak-Haziran 2023 tarihleri arasında devlet kasasına temettülerde 3,6 milyar meticais (mevcut döviz kuruyla 51,1 milyon dolar) katkıda bulundu. 2023'ün ilk yarısı için Ekonomik ve Sosyal Plan ve Devlet Bütçesi Dengesi'ne (hükümetin yarı yıllık raporu) dahil edilen rakamlara göre, HCB'den gelen katkıyı açık ara en önemli olanıdır ve incelenen dönemde ödenen toplam temettülerin yüzde 64,6'sını oluşturur.

HCB’den sonra, tamamen veya kısmen Mozambik devletine ait şirketler tarafından ödenen toplam temettülerin yüzde 21’i olan yaklaşık 1,2 milyar Mozambik meticali tutarında Limanlar ve Demiryolu Şirketi CFM geliyor.

“Üçüncü sırada, 636,9 milyon Meticais katkısı toplam temettülerin yüzde 11,3’ünü temsil eden Banco Internacional de Moçambique (BIM) yer alıyor. Mozambik Hidrokarbon Şirketi (CMH), yılın ilk yarısında devlete ödenen toplam temettülerin yüzde 3,2’sini temsil eden 178,6 milyon Meticais’e katkıda bulundu” diyor.

Listedeki diğer iki şirket, sigorta şirketi EMOSE ve alüminyum izabe tesisi Mozal, yılın ilk yarısında temettü ödemedi, “ancak geçen yılın aynı döneminde sırasıyla 87,8 milyon ve 200,7 milyon Meticais’i temettü olarak kanalize ettiler.”

Yılın ilk yarısında, toplam temettü geliri 5,6 milyar Meticais oldu ve bu, devletin sahip olduğu veya katıldığı şirketler tarafından ödenen temettülerde tutarın 2,2 milyar Meticais olduğu 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 153,6’lık bir artış oldu.

Temettüler, 2023’ün ilk yarısında hükümet tarafından toplanan toplam gelirin yüzde 3,8’ini temsil ediyor ve 2022’nin aynı döneminde 133,8 milyar Meticais’e kıyasla 146,7 milyar Meticais’e ulaşıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu