BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Mozambik Cumhurbaşkanı Nyusi, BM Genel Sektereri ile bir araya geldi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi ile yaptığı görüşmenin ardından Mozambik’teki Silahsızlanma, Terhis ve Yeniden Entegrasyon (DDR) sürecinin silahsızlanma ve terhis aşamasının “başarılı bir şekilde tamamlanmasını” tebrik etti.

Guterres’in New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 78. yıllık toplantısının oturum aralarında Mozambikli devlet başkanıyla görüşmesinden sonra BM Genel Sekreteri tarafından yayınlanan bir bildiride, “Genel Sekreter, 2019 Maputo Barış ve Ulusal Uzlaşma Anlaşması kapsamında silahsızlanma ve terhis aşamasının başarıyla tamamlandığı için Mozambik halkını övdü” dedi.

“Genel Sekreter ve Başkan ülkedeki barış ve kalkınma zorluklarını tartıştılar” diye ekledi.

2018’de başlayan DDR süreci, 257’si kadın olan ve en büyük Mozambik muhalefet partisi olan Mozambik Ulusal Direnişinin (Renamo) 5.221 eski askerleri kapsıyor ve geçen Haziran ayında Sofala’nın orta eyaleti Gorongosa bölgesinde bulunan Renamo’nun sonuncusu olan Vunduzi üssünün kapatılmasıyla sona erdi.

Bu üs, Mozambik iç savaşının sona ermesinden 30 yıl sekiz ay sonra kapandı ve tören, uzak bölgelerdeki üslerde kalan ve 2019’da silahlarını teslim etmeye başlayan gerillaların terhis sürecinin sonunu temsil ediyordu.

Hükümete göre, terhis edilmiş personele emekli maaşlarının ödenmesinin başlangıcını içeren ve aynı zamanda uygulamanın son aşamasında olan yeniden entegrasyon aşamasını takip etti.

Son üssün kapatılması, Ağustos 2019’da Mozambik Kurtuluş Cephesi (Frelimo) hükümeti ile Renamo arasında imzalanan Barış ve Ulusal Uzlaşma Anlaşması’nın bir parçası, üçüncüsü taraflar arasında imzalandı, ilk ikisi ihlal edildi ve ana muhalefet partisi tarafından seçim sonuçlarının itiraz edilmesinin ardından silahlı çatışmaya neden oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu