BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Mozambik: Cuamba’da yeni güneş enerjisi santralinin açılışı yapıldı

Perşembe günü Tetereane Güneş Enerjisi Santralinin açılışının ardından Mozambik’in kuzeyindeki Niassa Eyaletinde yer alan Cuamba şehrinde en az 21,000 kişi yenilenebilir ve temiz elektriğe erişimden faydalanacak.

Açılışını yapan Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi’ye göre 36.2 milyon ABD doları değerindeki proje, Niassa’da artan elektrik talebini karşılamak üzere enerji üretimini arttırmayı amaçlıyor.

“Bu tesis yaklaşık 21,000 kişiye doğrudan kaliteli elektrik tedarikini garanti edecektir. Açılış töreninde konuşan Nyusi, ekonomik ademi merkeziyetçiliğin bir parçası olarak, yılda yaklaşık 10,5 milyon meticais (yaklaşık 164.000 ABD doları) olan gelirlerinin yüzde birini Cuamba belediyesinin kalkınmasını desteklemek için tahsis etmeyi planladıklarını söyledi.

Bu, ülkenin en büyük üçüncü güneş enerjisi santrali. Belediyede 500’ün üzerinde istihdam yaratması ve Mozambik’in kuzeyine elektrik sağlaması bekleniyor. Santral 15 megawatt üretecek ve saatte altı megawatt’lık bataryalara sahip bir enerji depolama sistemine sahip olacak.

Nyusi bu vesileyle yerel halkı, özellikle gençlere iş imkanı yaratarak elektrikten faydalanmaya çağırdı. “Elektriğin daha verimli kullanılmasını teşvik etmek hepimizin görevi olacak” diyen Nyusi, “üretim ve gelir yaratmaya odaklanarak enerjinin verimli kullanımını arttırmalıyız” dedi.

Yeni elektrik santrali Mozambik hükümeti, Norveç ve Birleşik Krallık arasındaki ortaklığın bir sonucudur.

Lichinga İl Hastanesi açıldı 

Nyusi Perşembe günü ayrıca yaklaşık 500 milyon metikais (cari döviz kuruna göre yaklaşık 7.8 milyon ABD doları) bütçeli Lichinga İl Hastanesinin açılışını yaptı.

Sağlık ile Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarını, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından usulüne uygun olarak onaylanmış ilaç, aşı ve diğer hastane ürünlerinin ülkede üretimini teşvik etmek için yatırım yapmaya çağırdı.

“Tek bir ilaç bile üretmeyen bir ülke olmaya devam ediyoruz. İlaçları keşfedemeyebiliriz ama ruhsat alıp burada aşı üretmeliyiz” dedi.

Lichinga’da rehabilitasyon ve genişletme çalışmalarını da kapsayan çalışmalar, daha önceki 271 yatak kapasitesine kıyasla şu anda 33 blok ve 342 yatak kapasitesine sahip olan hastaneyi modernize etti.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu