BÖLGELERDOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Morityus’da THY turizme önemli katkı sağlıyor

Türk Hava Yolları (THY), 2015’ten bu yana yaptığı direkt seferlerle Afrika’nın Hint Okyanusu’ndaki küçük ada ülkesi Morityus’un turizm sektörüne önemli katkı sağlıyor.

Turizm sektörünün gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 24’ünü oluşturduğu ülkede THY ile başta Avrupa’dan olmak üzere yüz binlerce turist adayı ziyarete geliyor.

THY Morityus Satış Şefi Mustafa Samancı, AA Muhabirine Morityus seferlerinin yoğun ilgi gördüğünü söyleyerek talepten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Samancı açıklamasında, “Uçaklarımızda Türk yolcuyu da daha fazla görür olduk. Aynı zamanda Morityuslu yolcularımızın da Türkiye’yi keşfetmesi bizi ayrıca memnun eden bir unsur. Özellikle Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden ciddi bir talep var. Aralık 2015’ten bu yana Morityus’a uçuşlarımız hız kesmeden devam ediyor. Haftalık 4 frekans uçuş gerçekleştiriyoruz. Dönemsel olarak 5 uçuş gerçekleşiyor. Türkiye’den buraya güzel bir talep var. Buradan da Türkiye’ye güzel bir talepten bahsedebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Morityus Turizm Bakanlığının verilerine göre, 2019’da adaya gelen turist sayısı ülkenin nüfusunu aşarak yaklaşık 1 milyon 400 bin kişi oldu.

Morityus Turizm Direktörü Arvind Bundhun, AA muhabirine, THY’nin Morityus uçuşlarının önemine değinerek “Turizmin temeli ulaşılabilirlikten geçiyor. Bu nedenle buraya direkt seferler düzenleyerek, Morityus’a ulaşım sağlayan ve ülkemizi görünür kılan THY’ye çok teşekkür ederim.” dedi.

Tropikal iklimi, berrak turkuaz suları ve yemyeşil doğasıyla Morityus’ta çalışan nüfusun dörtte biri turizm sektöründe istihdam ediliyor.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu