BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Moritanya’da Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü dolayısıyla tören yapıldı

Moritanya’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Moritanya Büyükelçiliği ve Türkiye Maarif Vakfı, başkent Nuakşot’ta “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” ve “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıl dönümü” dolayısıyla bir program düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfı Nuakşot Kız Ortaokulu ve Lisesinde düzenlenen etkinliğe, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Türkiye’nin Nuakşot Büyükelçisi Akif Menevşe, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker, ve İTT Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Musa Kulaklıkaya katıldı.

Bozay, programda, Moritanyalılarının Türk milleti için dönem noktalarından biri olan Çanakkale Zaferi’nde çok özel yerleri olduğunu söyledi.

Türkiye’de savaşın başladığını haber alan Moritanyalıların Kurtuluş Savaşı mücadelesine katılmak üzere Anadolu’ya geldiklerini anlatan Bozay, şu ifadeleri kullandı:

“Moritanyalılar milli mücadeleye katılmak ve Türk milletiyle omuz omuza savaşmak için cepheye koşmuşlardır. Moritanyalı kardeşlerimizin Çanakkale’de bizimle savaşmaları ve bayraklarımızın ay yıldızlı olması Türkiye ve Moritanya arasındaki derin bağların en çarpıcı örneğidir.“

Bozay, “Çanakkale ruhu tarihimizdeki en önemli sembollerden biridir. Bu ruhun ve bilincin tüm dünyaya ulaşmasında Türkiye Maarif Vakfı okullarının ve öğrencilerinin çok büyük bir katkısı olmaktadır.” diye konuştu.

Vakfın Moritanya’da 9 okul, bin 300 öğrenci ve 200 personeli var

Türkiye Maarif Vakfı Moritanya Temsilcisi Taha Şen ise vakfın dünyanın farklı coğrafyalarındaki okullarında erdemli insan yetiştirmeyi hedeflediğini dile getirerek, “Bu kapsamda Moritanya özelinde 9 okul, 1300 öğrenci ve 200 personeliyle eğitim faaliyetlerinde bulunuyoruz.” dedi.

Etkinlikte, Türkiye Maarif Vakfı Nuakşot Kız Lisesi öğrencileri Çanakkale temalı tiyatro sahneledi ve Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü alkışlayamam” şiirini seslendirdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu