HABERLERKUZEY AFRİKA

Moritanya Maarif Okulları, bu sene 5. mezunlarını verdi

Moritanya’nın başkenti Nuakşot’ta bulunan Türkiye Maarif Vakfı Okulları, 76 lise öğrencisi için mezuniyet töreni düzenledi.

Nuakşot Büyükelçisi Mehmet Cem Kahyaoğlu, Tevragh Zeina Belediye Başkanı Talib El-Mahcub, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah İnce, Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Akyüz, büyükelçilik personeli, Türk kurumlarının temsilcileri ve velilerin de katıldığı törende dereceye giren öğrencilere ödülleri ve mezun öğrencilere diplomaları takdim edildi.

Törende konuşma yapan büyükelçi Kahyaoğlu, Maarif Okulları’nın Türkiye ve Moritanya ilişkilerindeki önemine değindi. Konuşmasının devamında Türkiye’de eğitim görmeye hak kazanan öğrencileri tebrik eden Kahyaoğlu, “Biz, Türkiye olarak, güçlü ve müreffeh bir Moritanya’nın yaratılmasına eğitim yoluyla katkı sağlamaya önem atfediyoruz. Maarif Okullarımıza ve siz öğrencilerimize verdiğimiz önem, bu öncelikten beslenmektedir” ifadelerini kullandı.

Moritanya Özel Okullar Müdürü Houraye Sidi, Maarif Okullarını kendi öz okulları olarak gördüklerini belirterek gençlere başarılar diledi.

Moritanya’daki faaliyetlerine 2017-2018 eğitim öğretim döneminde başlayan Türkiye Maarif Vakfı, 9 okulu ile ana okulundan liseye kadar 1350 öğrenciye eğitim veriyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu