BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Mogadişu’nun Taleh kavşağı yakınında şiddetli bir patlama meydana geldi

 

Yerel kaynaklara göre Taleh kavşağı yakınında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Mogadişu’nun Taleh kavşağında EYP patlaması Türk işçileri hedef alındığı ve saldırıda 2’si Türk 4 işçinin yaralandığı iddia ediliyor.

Yerel ambulans servisi başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, El Kaide bağlantılı militan grup Eş-Şebab tarafından üstlenilen bir yol kenarındaki patlamanın Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk vatandaşlarını taşıyan bir araca çarptığını ve dört kişinin yaralandığını söyledi.

Patlama, Afrika Boynuzu cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanırken, kentin Hodan bölgesinde Türk vatandaşlarını taşıyan bir NOAH aracını hedef aldı.

Yerel ambulans servisi müdürü Abdulkadir Adan, “kurtarma ekiplerinin Mogadişu’da meydana gelen patlamada yaralanan 4 Türk vatandaşına yardım ettiğini” söyledi.

Eş-Şebab silahlı grubu yaptığı açıklamada, “Somali’yi işgal edenlerin bir parçası olan” yabancı uyrukluları hedef alan saldırının arkasında olduğunu ve “operasyonun planlandığı gibi yürütüldüğünü” söyledi. Grup, saldırı sonucu can kaybı olup olmadığını söylemedi.

Somali güvenlik yetkilileri, militanların Mogadişu’da ve Somali’nin diğer şehirlerinde son haftalarda devam eden anketler sırasında gerçekleştirdiği bir dizi saldırının sonuncusu olan patlama hakkında hemen açıklamada bulunmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu