KUZEY AFRİKA

Mısır’ın Refah Sınır Kapısı, Gazze’deki ağır yaralıların tahliyesi için açıldı

Abluka altındaki Gazze sınırındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki ağır yaralıların Mısır’a geçişi için açıldı.

İsrail’in saldırılarını aralıksız sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ağır yaralı Filistinlilerin, tedavi edilmek üzere Mısır’a nakline başlandı.

Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları taşıyan 5 ambulansın Mısır’a doğru yola çıktığını söyledi.

Ebu Muhsin, Mısır’da tedavi görmesi için nakli yapılacak yaralı Filistinli sayısının 81 olacağını ifade etti.

Abluka altındaki bölgeye insani yardım malzemesi taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı tırlar da sınır kapısının açılmasının ardından Gazze’ye geçti.

Refah Sınır Kapısı, İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki ağır yaralıların ve yabancıların Mısır’a geçişi için açıldı.

Mısır ve Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı üzerinden Gazze’den ayrılanlara ilişkin bilgi verdi.

Muhsin, “6 otobüsle Mısır’a giden yabancı pasaport sahibi yolcuların sayısı 335’e çıktı. 76 yaralı da refakatçileriyle birlikte ambulanslarla Mısır’a geçti.” dedi.

Yaralıların geçişine ilişkin Muhsin, bu kişilerin pasaport kullanmadığını ve kimlik kartı ile Mısır’a geçtiklerini söyledi.

Muhsin, İsrail makamlarının, saldırılarda yaralananların kimlik kartlarıyla Gazze’den Mısır’a geçmesine izin verdiğini belirtti.

Vail Ebu Muhsin ayrıca yardım taşıyan 51 tırın Gazze Şeridi’ne ulaştığını da sözlerine ekledi.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu