HABERLERKUZEY AFRİKARamazan

Mısır’daki tarihi Muiz Caddesi, Ramazan ayına özel etkinliklere sahne oluyor

1979 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Tarihi Muiz Caddesi, ramazan ayına özel birçok etkinliği içerisinde barındırıyor.

Tarihsel yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan cadde, Osmanlı döneminden kalmış birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor.

Mısır Turizm Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 953-975 yılları arasında Fatimiler döneminde inşa edilen tarihi cadde, içinde barındırdığı tarihi yapılar sebebiyle açık hava müzesi olarak kabul ediliyor.

Ramazan ayında özel etkinlikler ile süslenen cadde, başkent Kahire’nin en önemli sembolleri arasında yer alan El-Ezher Üniversitesi, Hüseyin Camii ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da Mısır’da kaldığı dönem vakit geçirdiği Fişavi Kahvehanesi’nin bulunduğu tarihi Han el-Halili Çarşısı’nın bitiminde yer alıyor.

Ramazana özel etkinlikleri anlatan Mısırlı Ahmed Arafa, Muiz Caddesi’nde tennure dansı, Kur’an’ı Kerim dinletisi, ilahiler ve kasidelerin okunması gibi çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Mısır’da genel olarak ramazan ayının çok güzel geçtiğini ifade eden Arafa, “Ben her sene en az bir kez arkadaşlarımla beraber sahur yapmak için Muiz Caddesi’ne geliyorum. Burada düzenlenen etkinlikleri özellikle tennure programını çok seviyorum.” dedi.

Tarihi caddenin ziyaretçilerinden bir başkası olan Randa eş-Şeyh de Muiz’de sahur yapmak için arkadaşlarıyla Menufiyye kentinden Kahire’ye geldiğini söyledi.

Sosyal medyada gördüğü Han el-Halili Çarşısı ve Muiz Caddesi’ne ait fotoğrafların kendisini Kahire’ye getirdiğini aktaran Şeyh, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tarihi cadde ve içinde barındırdığı tarihi mekanların fotoğraflarını sosyal medyada gördükten sonra arkadaşlarımla beraber buraya gelmeye karar verdik. Ramazan ayında Muiz Caddesi’nde sahur yapmak çok güzel hissettiriyor. Burada çok güzel hatıra fotoğrafları çektirdik. Herkese buraya gelmesini tavsiye ederim.”

Osmanlı kültürüne ait giysiler tarihi caddenin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor

Muiz Caddesinde dükkân işletmekte olan Muhammed Kemal, tarihi mekâna gelen turistlere Osmanlı, eski Mısır ve Hindistan kültürüne ait giysileri hatıra fotoğrafları çektirmeleri için kiraladığını söyledi.

Özellikle ramazan ayında müşterilerinin arttığını belirten Kemal, “Diriliş Ertuğrul gibi Türk tarihi dizilerini izleyen ve Osmanlı tarihine hayranlık duyan çok sayıda kişi, Osmanlı giysileriyle hatıra fotoğrafı çektirmek için bana geliyor. Ramazan ayında bu talep daha da artıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu