BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKARamazanUncategorized @tr

Mısır’da “ramazan fenerleri”, bu yıl da sokakları süsledi

Mısır’daki “Ramazan feneri” geleneği, 200 yıl Mısır’a hakim olan Fatımi devletine (969-1171 yılları) kadar dayanıyor.

Mısır’da ramazan ayının önemli simgelerinden biri olan ramazan fenerleri, bu yıl da Mısır sokaklarını süsledi.

Yoğun olarak başkent Kahire’deki Seyyide Zeyneb bölgesinde satılan fenerler, ahşap, metal, plastik, kumaş gibi çeşitli malzemelerle yapılarak her yıl ramazan ayı öncesi satışa çıkarılıyor.

Hemen hemen Mısır’daki her evde bulunan ramazan fenerleri, aile, akraba, dost ve yakın çevre için en iyi ramazan hediyesi olarak kabul ediliyor.

Fenerler, özellikle çocukların ilgisini çekiyor

Kahire’de ramazan fenerlerinin ana merkezi olan Seyyide Zeyneb bölgesinde bu ramazan öncesinde yine hareketlilik bulunuyor.

AA muhabirine konuşan Ramazan es-Seyyid, çocuklarına ramazan feneri almak için her yıl buraya geldiğini söyledi.

Herkesin bütçesine uygun fenerler olduğunu belirten Seyyid, “Bu sene boyutu ve özelliklerine göre değişik fiyatlarda çeşit çeşit ramazan fenerleri var. Hem bütçeme uygun hem de çocuklarımın zevkine uygun fenerler aldık. İki oğlum çizgi film kahramanı şeklinde tasarlanmış fenerleri beğendi. Kızlarım da pille çalışan ve sallandığında geleneksel müzikler çalan fenerleri tercih etti.” dedi.

Fener üreticisi Muhammed Ömer ise bu sene yeni tasarlanmış ramazan fenerlerinin ilgi gördüğünü söyledi.

Ömer, “Özellikle çocuklar tarafından sevilen Buci ve Tamtam, Bekkar, Besent ve Diyasti gibi diğer çizgi film kahramanlarını anımsatan bez bebekleri ve fenerleri satışa sunduk.” ifadelerini kullandı.

Ömer, fenerlerin fiyatının boyutu ve özelliklerine göre 25 ile 700 cüneyh (yaklaşık 1,38-39 dolar ) arasında değiştiğini kaydetti.

Mısır’da “ramazan feneri” geleneği Fatımi Devleti dönemine dayanıyor

Mısır medyasında yer alan bilgilere göre ramazan feneri geleneği, ülkede yaklaşık 200 yıl hüküm süren Fatımi devleti dönemine (969-1171 yılları) kadar dayanıyor.

Günümüze kadar ulaşan bu geleneği Mısırlılar hala sürdürüyor.

Tüm yaş gruplarının ilgisini çeken ramazan fenerleri, ülke genelinde sokakları, dükkan vitrinlerini ve evleri süslemeye devam ediyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu