BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Mısır’da cumhurbaşkanlığı affıyla 78 aktivist daha serbest bırakılıyor

Mısır’da “düşünce mahkumları” olarak tanımlanan 78 siyasi aktivisti serbest bırakma işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi Üyesi Tarık el-Huli, yaptığı yazılı açıklamada, “düşünce ve ifade” suçlarını konu alan davalar kapsamında tutuklananların serbest kalma işlemlerinin başlatıldığını belirtti.

Bu kapsamda başkent Kahire’nin güneyindeki Tora Hapishanesi’nden 23, Ebu Zabel Hapishanesi’nden 26, el-Kanatir Hapishanesi’nden 8, el-Minya Hapishanesi’nden 1 ve Merkez Hapishanesi’nden 2 kişinin serbest bırakıldığını aktaran Huli, ayrıca sigorta şirketlerinden tutuklanan 18 kişinin de serbest bırakılacağına işaret etti.

Af Komitesi Üyesi Tarık el-Avadi ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Af Komitesi’nin yeniden aktif hale getirildiğini ve 26 Nisan 2022’den bu yana tek seferde en kalabalık tutuklu grubun serbest bırakıldığına dikkati çekti.

İlk kez 21 Nisan’da gazetecilere açıklama yapan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ülkede siyasi diyalog başlatma niyetinde olduğunu ifade etmişti. Bu açıklamadan 72 saat sonra, aralarında aktivist ve siyasi tutukluların da bulunduğu 41 kişi serbest bırakılmıştı.

Sisi’nin ilan ettiği ve Müslüman Kardeşler (İhvan) dışındaki tüm kesimleri kapsayan ulusal diyalog sürecinin ilk toplantısı 5 Temmuz 2022’de başkent Kahire’de başlamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu