KUZEY AFRİKAPOLİTİKASeçim

Mısır’da aralık ayında gerçekleşecek seçim hareketliliği

10-12 Aralık 2023 tarihinde Mısır’da gerçekleşecek olan başkanlık seçimleri gerçekleşecek. Mısır Ulusal Seçim Kurumu başkanı olan Velid Hasan Ahmed, Kahire’de yaptığı basın açıklamasında cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi açıklarken bir yandan da yargı denetimi altında gerçekleştirileceğine vurgu yaptı.

Ahmed, yaptığı bir diğer açıklamalarında ise 9 Kasım tarihinde adayların seçim kampanyasının başlayabileceğini bildirdi.

Sistematik düzen içerisinde hareket edilmesi planlanan gelecek seçimde, herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması adına sıkı önlemler de alınacaktır.

12 Aralık’ta açıklanması planlanan seçim sonuçlarının ikinci tura kalması halinde açıklama yapan Velid Ahmed, 8-10 Ocak tarihleri arasında seçmenlerin yeniden sandık başına gideceğini dile getirdi.

Seçim süreçlerinin takviminin açıklanması ardından adayların kimler olacağı da merak konusu oldu. 6 yıllık Cumhurbaşkanlığı görevine aday olmak isteyenlerin adaylık penceresi  5-14 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek. Bu süreçte Her cumhurbaşkanı adayının ülke çapında en az 15 valilikten 25.000 veya her valilikten en az 1.000 onay alması gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu