BÖLGELERDOĞU AFRİKAKUZEY AFRİKA

Mısır ve Sudan askeri ilişkileri son dönemde ivme yakaladı

Mısır ve Sudan Genelkurmay Başkanları Usame Asker ile Muhammed Osman el-Huseyin Kahire’de bir araya gelerek iki ülke arasındaki askeri iş birliği fırsatlarını değerlendirdi.

Sudan Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır’ın başkenti Kahire’de 8. Mısır-Sudan askeri komisyon toplantılarına katılmak için Huseyin, heyeti ile birlikte Mısır’a gitti.

Kahire’de bulunan Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinde yapılan görüşmelerde, ikili iş birliğini artırma, silahlı kuvvetler arasında tecrübe paylaşımı ve ortak çıkarları ilgilendiren meseleler gündeme geldi.

Sudan Genelkurmay başkanı Huseyin, bölgedeki istikrarın temini için iki ülke arasındaki ortak çalışmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Asker ise tarafların ortak vizyon ve bakış açısına sahip olduğunu dile getirdi.

Ayrıca Usame Asker ilerleyen yıllarda ikili ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesi isteğinde olduklarını ifade ettikten sonra görüşmelerde iki ülkenin istikrar ve güvenlik hedeflerini karşılayacak sonuçlar elde ettiklerini ilave etti.

Etiyopya tarafından 2013 tarihinde Mavi Nil üzerine yapımı başlayan Hedasi Barajı kaynaklı anlaşmazlıklardan dolayı Mısır ile Sudan askeri ilişkileri her geçen gün daha da ilerliyor.

Sudan’ın başkenti Hartum’da 2021 Mart ayında imzalanan anlaşmada, ortak tehdit vurgusu yapılmış ve ardından aynı yılın Mayıs ve Kasım aylarında iki ülke ortak tatbikatlar gerçekleştirmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu