BÖLGELEREKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKAPOLİTİKA

Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Afrika’nın kalkınmasını ve istikrarını vurguladı

Kore-Afrika Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi'yi temsilen katılan Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Rania Al-Mashat yaptığı konuşmada ülkesinin kıtanın zorluklarıyla mücadele ve ekonomik kalkınmayı teşvik etme konusundaki kararlılığını vurguladı.

Bakan Al-Mashat, Mısır ile Güney Kore arasındaki kalıcı ikili ilişkinin altını çizerek, Güney Kore’nin Mısır’da birçok projedeki önemli rolünü vurguladı. Bu durum özellikle Kore hükümetinin Mısır’ı kalkınma işbirliğinde öncelikli ortak olarak belirlemesi ve iki ülke arasındaki ekonomik bağları güçlendirmek için önemli miktarda fon sağlamasıyla oluştu.

İki ülke arasındaki toplam ekonomik işbirliği hacmi şu anda 1,3 milyar dolara ulaştı ve her iki ülke stratejik ortaklıklarını daha da genişletmeyi hedefliyor.

Bakan, Afrika kıtasının önemini ve zorluklarını kabul ederek, Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi’nin etkinleştirilmesine ve 2063 Kalkınma Gündemi’nde ilerleme sağlanmasına dikkat çekerken devam eden siyasi, güvenlik ve ekonomik zorlukları da belirtti.

Al-Mashat, iklim değişikliği, ekilebilir arazilerin azalması ve gıda güvenliği gibi ortak sorunlara çözüm bulmak için ortak deneyimlerin ve başarılı politikaların önemini vurgulayarak, başta Afrika olmak üzere Güney ülkeleri arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Tanzanya’daki Julius Nyerere Hidroelektrik Santrali’ni örnek proje şeklinde göstererek, Mısır’ın altyapı geliştirme konusundaki uzmanlığını paylaşma istekliliğini vurguladı ve politika oluşturma, ekonomik stratejiler ve iklim değişikliği ile mücadele teknolojileri gibi alanlarda bilgi alışverişine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bakan, Güney-Güney işbirliğinin, gelişmekte olan ülkeler arasında Kuzey-Güney işbirliğinin yerine geçmeyeceğini, aksine, onu tamamlayan bir işbirliği çerçevesi olacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu