BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Mısır, Sakkara’da firavun dönemine ait beş mezar keşfedildi

 

Mısır Perşembe günü, Kahire’nin güneyindeki nekropolde gerçekleştirdiği keşfin sonuncusu olarak Sakkara’da beş antik mezarın keşfedildiğini duyurdu.

Mısır’daki Sakkara arkeolojik alanında bulunan Firavunlar dönemine ait 5 mezar, basın mensuplarına tanıtıldı. Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi’nin Genel Sekreteri Mustafa Veziri, MÖ 2270 civarında Mısır’ı yöneten Kral I. Merenre piramidinin kuzeydoğusunda bulunan “Henu” isimli kişiye ait mezarı inceledi.

Mısır eski eserler bakanlığı, taş mezarların Eski Krallık (MÖ 2700–2200) ve İlk Orta (MÖ 2181–2055) dönemlerine kadar uzandığını söyledi.

Bakanlık, rengarenk şekillerle işlenen mezarların “üst düzey yetkililere” ait olduğunu da sözlerine ekledi.

Mısır Eski Eserler Yüksek Konseyi başkanı Mustafa Veziri, ilk mezarın IRY adlı bir yetkiliye ait olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Mezar, sunu masalarının, yedi yağın ve sarayın cephesinin tasvir edildiği cenaze sahneleriyle süslenmiş bir odaya giden derin bir mezar boşluğundan oluşuyor. Mezarın içinde ayrıca bir kireçtaşı lahit ortaya çıkarıldı.” dedi.

Veziri, “İkinci mezar, Yaret adında bir adamın eşi olabilecek bir kadına ait olup, dikdörtgen bir mezar şaftına sahiptir. Üçüncü mezar, büyük evin gözetmeni, rahip ve evin hizmetçisi olan Pepi Nefhany’ye ait ve altı metre derinliğinde bir mezar şafta sahip.” olduğunu ifade etti.

Veziri, “altı metre derinliğindeki dördüncü mezar boşluğunun Petty adında bir kadına ait olduğunu söyledi. Doğurganlık ve aşk tanrıçası Hathor’un rahibiydi. Beşinci mezar, kraliyet evinin gözetmeni ve idarecisi olan Henu adında bir adam için olduğunu ve yedi metre derinliğinde, dikdörtgen bir mezar boşluğundan oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Veziri “Bu mezarların daha fazla sırrını ortaya çıkarmak için daha fazla çalışma yapılacak.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu